EN
16.10.2021, 08:52 Wersja do druku

Kraków. Nie będzie skweru Piotra Skrzyneckiego

Inne aktualności

Miasto negatywnie zaopiniowało wniosek dyrektora Piwnicy pod Baranami Bogdana Micka o nazwanie jednego z krakowskich skwerów imieniem Piotra Skrzyneckiego. W oficjalnym piśmie urzędu uzasadniono, że w Krakowie jest już ulica im. generała Jana Skrzyneckiego i powołano się na zasadę "nienadawania ulicom, placom i parkom nazw o znaczeniu, pisowni lub brzmieniu podobnym do nazw istniejących już w Krakowie".

Bogdan Micek złożył do krakowskiego urzędu wniosek o nazwanie w mieście skweru imieniem Piotra Skrzyneckiego. W dokumencie zaproponował dwie lokalizacje - obie znajdujące się na trasie, którą twórca kabaretu artystycznego kursował między Placem na Groblach, gdzie mieszkał, a Piwnicą pod Baranami na Rynku Głównym. Dyrektorowi Piwnicy chodziło o skwer znajdujący się przy pomniku Grażyny na Plantach, w pobliżu ulicy Poselskiej, lub ten nieopodal pomnika Boya-Żeleńskiego, również na Plantach, ale bliżej Placu na Groblach.

 Złożyłem ten wniosek, ponieważ wydawało mi się, że 25 lat po śmierci Piotra i w 65-leciu działalności Piwnicy pod Baranami będzie to dobrym sposobem na wyróżnienie postaci tak niezwykłej dla Krakowa i Honorowego Obywatela Miasta - mówi Bogdan Micek. - Piotr ściągał do Piwnicy artystów z całego świata, sam, choć urodzony w Warszawie, to w Krakowie żył i działał twórczo, był krakowianinem duszą i sercem - uzasadnia Bogdan Micek.

Wnioski o nadawanie nazw ulicom czy skwerom rozpatruje rada miasta. W uzasadnieniu przesłanym Bogdanowi Mickowi przez Wydział Geodezji UMK czytamy, że "Członkowie Zespołu ds. Nazewnictwa przy Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa zaopiniowali negatywnie przedmiotowy wniosek, gdyż proces nazewnictwa reguluje również uchwała (...), zgodnie z którą przyjmuje się «zasadę nienadawania ulicom, placom i parkom nazw o znaczeniu, pisowni lub brzmieniu podobnym do nazw istniejących już w Krakowie». W Krakowie istnieje już ul. gen. Jana Skrzyneckiego".

Uchwała ta ma m.in. zapobiegać tworzeniu w różnych miejscach miasta podobnych adresów. Jak zaznacza jednak Bogdan Micek, żadna z zaproponowanych przez niego lokalizacji nie nadaje adresu znajdującym się w pobliżu budynkom.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

W Krakowie nie będzie skweru Piotra Skrzyneckiego, bo... jest ulica gen. Jana Skrzyneckiego

Źródło:

Dziennik Polski online

Autor:

Julia Kalęba