EN
4.02.2022, 08:21 Wersja do druku

Kraków. Nadchodzi festiwal Opera Rara

Festiwal Opera Rara Kraków zaprasza do odkrywania na nowo tego, co znane i poznawania tego, co zapomniane. Nowe interpretacje dzieł z kanonu są kulturze równie potrzebne, jak ciągłe poszerzanie repertuaru. Nasze myśli o piękności arcydzieł już się nie zmienią, ale by ich nie zbanalizować potrzeba artystów potrafiących wydobyć z nich to, co dotąd umykało uwadze innych.

myśli me o was i waszej piękności już się nie zmienią

Anne Sofie von Otter (12 lutego, Filharmonia) stworzyła dziesiątki kreacji niemających sobie równych. Szczególne zamiłowanie do muzyki francuskiej, nieskazitelna dykcja w języku Molièra i wyczucie tekstu stawiają ją zaś w rzędzienajlepszych interpretatorek klasycznych mélodies kompozytorów La Belle Époque oraz chansons Piaf, Brela czy Ferrégo. Podczas krakowskiego recitalu połączy ze sobą te dwa żywioły francuskiej pieśni.

Sandrine Piau (14 lutego, Sukiennice) dała się już nieraz poznać jako jedna z najlepszych interpretatorek Mozarta swojego pokolenia. Podczas koncertu Tradycja jest tyranem zaśpiewa arie z Wesela Figara, Don Giovanniego i Lucia Silli.

I Fagiolini (17 i 19 lutego, Filharmonia) to brytyjski zespół śpiewaków założony i prowadzony przez Roberta Hollingwortha specjalizujący się w muzyce renesansu, wczesnego baroku i współczesności. W programie Au naturel I Fagiolini zaśpiewają utwory różnych epok mające za temat cztery pory roku.

Węgierskiego kompozytora Petera Eötvösa zainspirowała do napisania opery „The Golden Dragon” (18, 20 i 22 lutego, MOCAK) sztuka Rolanda Schimmelpfenniga opowiadająca o życiu dalekowschodnich emigrantów w Europie. Reżyserką spektaklu jest Karolina Sofulak, śpiewakom będzie partnerowała Spółdzielnia Muzyczna i dyrygent Mieczysław Unger.

Jan Tomasz Adamus na czele Capelli Cracoviensis poprowadzi współczesną premierę opery Siface(20 i 22 lutego, Teatr Słowackiego). To pasticcio, utwór „skomponowany” z gotowej już muzyki różnych kompozytorów. Skompilował go Giuseppe Sellitto na potrzeby neapolitańskiego Teatro San Bartolomeo w 1734 roku, łącząc recytatywami arie Pergolesiego, Porpory, Giacomellego, Hassego oraz swoje własne.

Widzowie będą mogli skonfrontować się podczas festiwalu z dwiema skrajnie odmiennymi interpretacjami słynnego cyklu pieśni Franza Schuberta Winterreise / Podróż zimowa. Pierwszą, w formie spektaklu, wyreżyseruje Cezary Tomaszewski (24, 26 i 27 lutego, Cricoteka). Drugą będzie „klasyczne” wykonanie całości cyklu przez jego może najwybitniejszego współczesnego znawcę, angielskiego tenora Iana Bostridge'a (28 lutego, Filharmonia). Baryton Thomas E. Bauer (25 lutego, Cricoteka) wystąpi z Dichterliebe Roberta Schumanna. To powstały w trzynaście lat po Winterreise inny kanoniczny pieśniowy cykl — zarazem pokrewny mu i polemiczny.

Opera Rara Kraków 

12 - 28 lutego 2022 r.

Szczegóły na stronie:

http://operararakrakow.pl

lub

http://capellacracoviensis.pl

Źródło:

Materiał nadesłany