EN
6.02.2023, 17:15 Wersja do druku

Kraków. Budowanie zwierzynieckiej szopki, teatr cieni, maszyneria teatru... Luty w Muzeum Miasta Krakowa

Warsztaty, spektakle, oprowadzania kuratorskie, finał plebiscytu na najpiękniejszą krakowską szopkę - atrakcyjne lutowe propozycje Muzeum.

CZAS ZACZĄĆ BUDOWAĆ ZWIERZYNIECKĄ SZOPKĘ! WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI (5–10 LAT)

7 lutego (wtorek), godz. 10:00

Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Święta Bożego Narodzenia już za nami, zatem najwyższa pora wziąć się do pracy! Czy wiecie, że krakowscy szopkarze, a zwłaszcza ci ze Zwierzyńca, swoje szopki przygotowują przez cały rok? A żeby zdążyć przed konkursem, pracę zaczynają właśnie zaraz po świętach. Zapraszamy do Domu Zwierzynieckiego na warsztaty, na których będziecie mogli dowiedzieć się, czym szopka krakowska różni się od każdej innej, oraz rozpocząć pracę nad własnym arcydziełem. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Osoba prowadząca: Maria Lempart


KRAKÓW W SZOPCE ZAKLĘTY. OPROWADZANIE Z TŁUMACZENIEM NA POLSKI JĘZYK MIGOWY PJM

7 lutego (wtorek), godz. 15:30

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” na oprowadzanie po Wystawie pokonkursowej 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.

Krakowska szopka– niezwykła, iskrząca się barwami, symetryczna budowla z tektury, drewna i staniolu, najeżona strzelistymi basztami i wieżyczkami, udekorowana złotymi kopułami  i kolorowymi witrażami. To tradycyjna, bożonarodzeniowa, miniaturowa budowla zainspirowana nie tylko architekturą Krakowa, ale też jego zwyczajami, legendami i historiami. Muzeum Krakowa już po raz osiemdziesiąty gości szopkarzy, którzy podczas konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską prześcigają się pomysłami. W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” poznamy historię tej niezwykłej krakowskiej tradycji oraz zwiedzimy pokonkursową wystawę misternych, barwnych szopek i zaklętych w nich opowieści.

Osoba prowadząca: Justyna Kasińska

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych Głuchych oraz z niepełnosprawnością słuchu.

Limit: 15 osób

Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: [email protected], 12 257-10-17 wew. 109. Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: [email protected], tel. 12 426-50-60

Wstęp bezpłatny

LEGENDY ZAKLĘTE W ŚWIETLE I CIENIU - WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI

11 lutego (sobota), godz. 10:00

Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty dla rodzin z dziećmi „Legendy zaklęte w świetle i cieniu”.

Jak nazywa się najbardziej znana polska królowa? To oczywiście królowa Jadwiga! Czy wiecie, że z królową Jadwigą związane są pewne legendy? Jedna z nich opowiada złotej klamrze ze swojego bucika, który królowa w dobroci serca przekazała biednemu kamieniarzowi. Co z tego wyniknęło i jaki ślad pozostawiła po sobie monarchini, dowiemy się podczas lutowego spotkania. Zapraszamy na rodzinne warsztaty, podczas których sami przygotujemy figurki aby następnie wykorzystać je w przedstawieniu teatru cieni. Zachęcamy do wspólnej zabawy!

Warsztaty poprowadzi: Teatr Otwarty TO

Legendy zaklęte w świetle i cieniu to cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowują postacie i scenografię związane z daną legendą. Następnie, z wykorzystaniem teatru cieni, przedstawiają opowieść, samodzielnie animując postacie. Warsztaty odbywają się w soboty w Sali Miedzianej pałacu Krzysztofory.

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat

Limit; 30 osób (łącznie dzieci wraz z rodzicami)

Cena: 15 zł od dziecka

Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,

tel.: 12 426 50 60, e-mail: [email protected]


MASZYNERIA TEATRU - OPROWADZANIE KURATORSKIE

11 lutego (sobota), godz. 15:00

Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Maszyneria teatru”.

Zależy nam, by opowiedzieć o teatrze jak o złożonej maszynie, w której to, co widz ogląda na scenie jest końcowym efektem skomplikowanego procesu, na który znaczący wpływ ma sama budowa sceny i jej zaplecze oraz techniczni i administracyjni pracownicy teatru. Chcąc zrealizować to zadanie jako oś narracyjną wystawy przyjęty został nie czas i kolejne okresy historyczne, ale przestrzeń. Z podziału wystawy na poszczególne pomieszczenia teatralne: m.in.: kasę, foyer, zascenie, kabiny akustyka i oświetleniowca, budkę suflerską, pulpit inspicjenta, magazyny i pracownie teatralne, garderobę, biura administracji oraz dyrektora – wynika opowieść o konkretnych, zawodach teatralnych: kasjerze, bileterze, maszyniście, akustyku, oświetleniowcu, suflerze, inspicjencie, dekoratorze, rekwizytorze, garderobianym, perukarzu, dyrektorze, sekretarzu czy kopiście.

Harmonogram oprowadzań kuratorskich:

11 lutego 2023 (sobota), godz. 15:00
11 marca 2023 (sobota), godz. 15:00
15 kwietnia 2023 (sobota), godz. 15:00
13 maja 2023 (sobota), godz. 15:00
3 czerwca 2023 (sobota), godz. 15:00

Prowadzenie: Agnieszka Kowalska/ Małgorzata Palka/ Ewelina Radecka/Joanna Zdebska-Schmidt. Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę


BITWA KRAKOWSKICH CZARNOKSIĘŻNIKÓW. PAN TWARDOWSKI VS. KRZYSZTOFOR WIELKI - SPEKTAKL DLA DZIECI

12 lutego (niedziela) godz. 11:00

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spektakl dla dzieci w ramach cyklu „Księgi Krzysztoforskie”.

12 lutego zapraszamy na kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem weźmiemy udział w pojedynku dwóch krakowskich czarnoksiężników, Pana Twardowskiego oraz Krzysztofora Wielkiego.

Na czwartkowy obiad do Pałacu Krzysztofory przybywa Pan Twardowski. Pojawia się tu na zaproszenie Krzysztofora Wielkiego. Daniem głównym ma być rosół z koguta, który przyrządza kucharka Maryśka. Podczas spotkania dochodzi jednak do awantury – jak to zwykle między czarnoksiężnikami bywa, każdy z nich chce udowodnić swoją wyższość nad drugim.

Uczestnicząca w przedstawieniu publiczność zostanie podzielona na dwie drużyny, którym przewodzić będą czarnoksiężnicy. Podczas zmagań, nie tylko sportowych, będą ćwiczyć m.in. rzut kamieniem filozoficznym … na Księżyc. Co z tych zmagań wyniknie, dowiemy się w trakcie przedstawienia.

Prowadzący: Teatr Otwarty TO

Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci w wieku 3-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia.

Limit osób: 70. Cena: 15 zł od dziecka

Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel.: 12 426 50 60, e-mail: [email protected]


INSPICJENT – SZARA EMINENCJA - WARSZTATY

12 lutego (niedziela), godz. 13:00

Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Maszyneria teatru”.

Kontroluje proces teatralny, daje sygnał rozpoczęcia i zakończenia, za każdym razem uważnie śledzi spektakl i pilnuje, by wszystko poszło zgodnie ze scenariuszem. Jak w praktyce wygląda praca inspicjenta? Najlepiej zapytać reprezentanta tego zawodu i przy pomocy jego wskazówek samemu spróbować sił w praktyce. Najważniejsze, by zachować zimną krew i znać odpowiedzi na wszystkie pytania reżysera i zespołu.

Prowadzący: Bartłomiej Oskarbski / Hubert Michalak. Bilety: 15 zł

Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: [email protected] Bilety na wydarzenia można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości kasie Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21)


PLEBISCYT PUBLICZNOŚCI NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ KRAKOWSKĄ NA POKONKURSOWEJ WYSTAWIE 80. KONKURSU SZOPEK KRAKOWSKICH

Muzeum Krakowa zaprasza do głosowania w plebiscycie na najpiękniejszą szopkę krakowską na wystawie pokonkursowej 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich.

Zagłosuj na najpiękniejszą szopkę krakowską i wygraj voucher na usługi SPA w Hotelu Galaxy w Krakowie o wartości 250,00 zł. Głosowanie w ramach Plebiscytu trwa od 3 stycznia do 24 lutego 2023 r.

Przy zakupie biletu wstępu Uczestnik otrzymuje kartę do głosowania, której wzór stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu, opatrzoną pieczątką Organizatora. W dowolnym momencie zwiedzania wystawy Uczestnik, po wypełnieniu karty do głosowania, może wrzucić ją do oznaczonej urny.

Ogłoszenie wyników nastąpi w dniu 26 lutego 2023 r. o godz. 18.00 na stronie internetowej www.muzeumkrakowa.pl oraz na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku. Więcej szczegółów w regulaminie do pobrania na stronie: muzeumkrakowa.pl

Źródło:

Materiał nadesłany