EN
3.11.2022, 08:21 Wersja do druku

Kraków. „Kod Mistrzów” - wspomnienie Haliny Czerny-Stefańskiej w Teatrze Groteska

Krakowski Teatr Groteska w ramach stałego cyklu spotkań Kod Mistrzów w stulecie urodzin wspominać będzie wybitną polską pianistkę i pedagożkę Halinę Czerny-Stefańską. Spotkanie odbędzie się we wtorek 8 listopada o godz. 18. O wybitnej artystce opowie jej córka Elżbieta Stefańska oraz Anna Lutosławska-Jaworska.

Halina Czerny-Stefańska urodziła się w Krakowie w 1922 roku. Jej pierwszym nauczycielem muzyki był ojciec – profesor Stanisław Czerny. W 1932 roku studiowała w Paryżu w Ecole Normale u Alfreda Cortot. Następnie studiowała w Warszawie u Józefa Turczyńskiego – wielkiego znawcy muzyki Chopina, a także w Krakowie u znakomitego pedagoga – profesora Zbigniewa Drzewieckiego.

Punktem zwrotnym w jej życiu było zajęcie pierwszego miejsca i uzyskanie wyróżnienia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1949 roku. Od tego momentu zaczęła się jej zawrotna kariera światowa jako niezrównanej wykonawczyni dzieł Chopina i innych kompozytorów.

Halina Czerny-Stefańska współpracowała jako solistka z polskimi i zagranicznymi orkiestrami filharmonicznymi m.in. z Państwową Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Radia i Telewizji w Katowicach. Również jako solistka występowała z wieloma sławnymi symfonicznymi orkiestrami świata w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Włoszech, Japonii, gdzie dawała wielokrotnie koncerty solowe z towarzyszeniem orkiestr, którymi dyrygowali takie sławy jak: Georg Solti, Adrian Boult, Zubin Mehta.

W Polsce przyznawano jej wiele razy prestiżowe nagrody państwowe oraz najwyższe odznaczenia, w tym odznaczenie Ministra Kultury i Sztuki. Wielokrotnie zapraszana była do jury międzynarodowych konkursów pianistycznych w: Warszawie (Konkurs Chopinowski 1960, 1980, 1985, 1990, 1995, 2000), Paryżu, Bukareszcie, Zwickau, Moskwie, Lipsku, Leeds, Bolzano, Atenach, Budapeszcie, Kolonii, Tokio, Tel Awiwie, Bratysławie, Helsinkach i in.

Pracę pedagogiczną rozpoczęła w latach siedemdziesiątych. Prowadziła kursy mistrzowskie m.in. dla pianistów w Toronto, Weimarze, Darmstadt, Hamburgu, Lugano i Tokio. W 1993 roku wykładała na University of Arts Geidai w Tokio, gdzie otrzymała tytuł "honorowego profesora". Od 1999 do 2001 roku była profesorem w Tokyo University of Fine Arts and Music, współpracując z uczelniami japońskimi: Elisabeth University of Music w Hiroszimie, Nagoya Arts Academy oraz Senzoku GauenUozu University w Toyama.

Została uznana za "ambasadora polskiej kultury" na świecie. Halina Czerny-Stefańska zmarła 1 lipca 2001 roku.

Bilety na spotkanie dostępne są w kasie krakowskiego Teatry Groteska w cenie 1 zł.

Tytuł oryginalny

Kod Mistrzów - wspomnienie Haliny Czerny-Stefańskiej 8 listopada w Teatrze Groteska w Krakowie

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Paweł Gzyl

Data publikacji oryginału:

02.11.2022