EN
8.11.2021, 08:54 Wersja do druku

Kraków. Już niedługo Osadzanie Chochoła w Rydlówce

Inne aktualności

20 listopada przy Rydlówce w Bronowicach Małych odbędzie się tradycyjne Osadzanie Chochoła nawiązujące do ślubu i wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Wydarzenie poprzedzi korowód weselny.

"To święto całej lokalnej społeczności, dlatego zamiast spotykać się tylko przed Rydlówką, w tym roku chcemy świętować także w przestrzeni Bronowic Małych" - podaje Muzeum Krakowa.

"Odmawiam Ci świadkowania w kościele przy twoim ślubie” - pisał Wyspiański kilka dni przed ślubem w liście do Lucjana Rydla, oburzony, że w zaproszeniu nie uwzględniono jego żony Teofili. Ostatecznie sprawę udało się naprawić w ostatniej chwili i wszystko przebiegło zgodnie z pierwotnym planem: 20 listopada 1900 roku Lucjan Rydel i Jadwiga Mikołajczykówna w obecności świadków złożyli sobie w kościele Mariackim przysięgę, a na weselu wśród gości stał oparty o futrynę drzwi Stanisław Wyspiański. Już dwa miesiące później, w lutym 1901 r., na biurku dyrektora Teatru Miejskiego w Krakowie położył pierwszy akt nowego dramatu pt. „Wesele”. Sztuka, której początkowo nie wróżono powodzenia, okazała się wielkim sukcesem, rozsławiając wydarzenie będące jej kanwą.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kraków tradycyjnie uczci rocznicę ślubu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Julia Kalęba