Czy pracując nad sztuką, da się spłacić dług wobec ludzkości, której historia obfituje w tragedie, czy wydarzenia tak niepojęte, jak Holocaust?
„Gra z Kantorem” to zainaugurowany w 2018 roku cykl bezpłatnych projekcji spektakli teatralnych najważniejszych światowych reżyserów, odwołujących się poprzez formę, treść lub ideę do twórczości Tadeusza Kantora. Każdą projekcję poprzedza prelekcja na temat twórczości prezentowanego artysty w kontekście fenomenu Teatru Śmierci.
27 września o godzinie 18.30 w Cricotece będzie można zobaczyć „Daydream: A Story from Terezin” reżyserii Nenada Čolića. Oparta na podstawie fragmentów mowy oskarżycielskiej z procesu Adolfa Eichmanna, „Korzeni totalitaryzmu” Arendt oraz „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego sztuka przedstawia fikcyjną historię rozgrywającą się w obozie koncentracyjnym Terezin. To do niego kierowano wybitnych Żydów, m.in. artystów i intelektualistów – stąd, w przedstawieniu pojawiają się postaci Arendt, Marksa, Jezusa Chrystusa i Barabasza.
Nie jest to spektakl kształtujący temat żydowskiego cierpienia lub tożsamości w sposób realistyczny, ale krzyk nazistowskiego szaleństwa, odważna dramatyzacja całej intrygi… Po spektaklu nawet ci, którzy nie są w żaden sposób z tą tradycją związani, poczują na wskroś istotę żydowskiego agonu i ducha, a nawet żydowską tragedię. Dochodzi tu do głosu inny rodzaj komunikacji, w której nawet wzorce intelektualne zyskują funkcję rytualną, stając się, na równi z muzyką i tańcem, częścią totalnego rytuału, grożącego wywołaniem duchów historii, która jest jeszcze zbyt bliska. – Nevena Milojević, „Kultur!Kokoška”.
Więcej informacji o pokazie i cyklu odnaleźć można na stronie: https://www.cricoteka.pl/pl/gra-z-kantorem-daydream-a-story-from-terezin/