EN
1.03.2022, 16:04 Wersja do druku

Kraków. Goplana i Elfy - nowa wystawa jednego obiektu Tadeusza Kantora

Zapraszamy na wystawę obiektu „Goplana i elfy” z kolekcji Muzeum Tadeusza Kantora w Cricotece. Jest to trzecia propozycja z cyklu prezentacji jednego obiektu w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora, którą będzie można zobaczyć od 7 marca.

Obiekt „Goplana i elfy” odwołuje się do spektaklu „Balladyna”, który Tadeusz Kantor wyreżyserował w 1943 r. w Podziemnym Teatrze Niezależnym. Inaczej niż w tekście Słowackiego – Goplana Kantora nie jest zwiewną nimfą. Postać ludzką zastąpiła uproszczona, geometryczna forma. Użyczająca bohaterce głosu Janina Kraupe-Świderska mówiła do miednicy, by dźwięk stał się bardziej metaliczny. Tymi środkami postać została zamieniona przez artystę w „bezduszny mechanizm”.

W radykalnym geście artysty widać fascynację konstruktywizmem i teatrem Bauhausu, szczególnie „Baletem triadycznym” Oscara Schlemmera. Takie odejście od realizmu wynikało również z doświadczenia okupacji i wiążącej się z nią dehumanizacji, która skompromitowała postać ludzką.

Z wojennych realizacji nie zachowały się żadne obiekty ani rekwizyty. W 2. połowie lat 80., z myślą o Muzeum Teatru Cricot 2, Kantor rozpoczął tworzenie replik niezachowanych obiektów. Miały przywoływać ważne dla niego idee. „Goplana” powstała z ocynkowanej blachy i drewna, które były ulubionymi materiałami artysty. Towarzyszą jej dwa Elfy zbudowane z lekkich, ażurowych konstrukcji.

Wystawa przywołuje pytania na temat rangi i statusu obiektów. Goplana z Elfami jako „purystyczna struktura abstrakcyjna” nie miała być dekoracją, lecz jej zadaniem było „uosabiać postać sceniczną”. Nie miała być tym bardziej „rekwizytem”, ani „pomnikiem – rzeźbą, wypełniającą li tylko przestrzeń”. Dla Kantora obiekt ten jako „forma – rzeźba przestrzenna, o funkcji metaforycznej” stał się rodzajem environment, czyli elementem sztuki otoczenia, takiego aranżowania przestrzeni, która ma „wchłonąć” widza.

Sienna 7/5, Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora

7 marca-29 czerwca 2022

Poniedziałek-Środa, 12:00-16:00
Wstęp bezpłatny

Wydarzenie na Facebooku

Źródło:

Materiał nadesłany