EN
26.05.2023, 12:09 Wersja do druku

Kraków. Dzień Dziecka w Teatrze KTO

Jeżeli szukacie pomysłu na niezapomniany Dzień Dziecka, mamy dla Was idealną propozycję – niedziela pełna przygód w teatrze. 4 czerwca od 11.00 – 18.30 w Teatrze KTO na scenie i w ogrodzie czekać będzie na dzieci i rodziców świat magii, cyrku i baśni. W programie między innymi warsztaty ruchowe i bębniarskie, bajki, spektakle, klaunada i animacje. Będzie się działo!

fot. Bartek Cieniawa

Całodniowy bilet na wszystkie wydarzenia w tym dniu kosztuje 30 zł.

Bilety można kupić w kasie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50, pod nr 12 633 89 47 oraz Online >>> tutaj

Najwspanialszy prezent na Dzień Dziecka to CZAS… a w Teatrze KTO będziecie mogli spędzić dobrych kilka godzin ze swoimi pociechami. Spójrzcie sami, czego możecie spodziewać się w tą wyjątkową, słoneczną niedzielę 4 czerwca.

Scena Teatru KTO

11.00 „Co czuje ciało?” – warsztaty taneczno-ruchowe z Moniką Kiwak dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z rodzicami (15 miejsc – obowiązują wcześniejsze zapisy: [email protected])

12.30 „Ballada o Popielu, Smoku, Smoczku i uprzejmym Rycerzu” – spektakl familijny // Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st. „Wokal.Art I”

13:30 „Ballada o Makukraju” – spektakl familijny // Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st. „Wokal.Art I” (grupa I)

14.30 „Ballada o Makukraju” – spektakl familijny // Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st. „Wokal.Art I” (grupa II)

17.00 „Rośnie, Rośnie i…” – spektakl taneczny // Koncepcja i choreografia: Anna Wańtuch

Spektakl Rośnie Rośnie i… realizowany jest w ramach projektu 24. Biennale Sztuki dla Dziecka. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Ogród Teatru KTO

12.00 „Rodzeństwo” – interaktywny spektakl z elementami warsztatu // Wykonanie: Wiktoria Kowalska, Antonina Telnyh, Michał Brańka

13.00 „Oczy, skóra, uszy, nos” – warsztaty sensoryczno-ruchowe z Moniką Kiwak dla dzieci w wieku 7-9 lat (15 miejsc – obowiązują wcześniejsze zapisy: [email protected])

14.00 „Spotkanie z Rytmem. Animacja bębny” – warsztaty dla dzieci i rodziców oraz koncert muzyki afrykańskiej // Ashiko Bębny

16.00 „Na pomoc ginącej przyrodzie” – spektakl familijny // Teatr z Kapelusza

***

Oczy, skóra, uszy, nos – warsztat sensoryczno-ruchowy

Monika Kiwak

Warsztat na którym inspiracją do ruchu będą zmysły: wzroku, dotyku / skóry, słuchu i węchu. W otoczeniu ogrodu Teatru KTO, śpiewających tam ptaków, cieniu zadaszonej sceny i w słońcu na trawie będziemy doświadczać co czuje ciało kiedy tańczy i kiedy się zatrzymuje.   

Ubieramy się wygodnie, by czuć się swobodnie.  

Warsztat dla dzieci w wieku 7 – 9 lat

***

Ballada o Makukraju , Wronie i Lizusie

Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st. „Wokal.Art I”

Spektakl jest autorską adaptacją sceniczną zabawnych teksów literackich, inkrustowanych choreograficznie opracowanymi piosenkami. Osią spektaklu jest opowieść o kraju Makukraju w którym powszechny dobrobyt gwarantuje praca pszczół. Ich nagłe zniknięcie wywołuje konsternację ale i głębszą refleksję nad sensem ludzkiej pracy.

Czas trwania: 45 minut.  

Dedykowany dla młodzieży w wieku 11-15 lat. 

*** 

Ballada o Popielu, Smoku, Smoczku i Uprzejmym Rycerzu

Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st. „Wokal.Art I”

Spektakl jest autorską adaptacją sceniczną tekstów m.in. Wandy Chotomskiej odnoszących się do polskich legend. Przypominamy tu historie króla Popiela z mało znaną pointą, legendę o smoku wawelskim, jak również opowieść o rycerzu, który pokonał smoka w niezwykle zaskakujący sposób. Czas trwania: 35 minut.  

Dedykowany dla dzieci w wieku 6-11 lat.  

Reżyseria: Katarzyna Ignatiuk,  

Choreografia: Anna Kłos,  

Przygotowanie wokalne i nagrania: Magdalena Sowa i Michalina Szafran 

***

Rośnie, Rośnie, i…

Koncepcja i choreografia: Anna Wańtuch

Co rośnie, gdy my rośniemy? Jak w przyszłości będzie smakowało nam jedzenie? I czy wraz z nami urośnie nasz apetyt? Co zrobimy, gdy zgromadzimy jeszcze więcej przedmiotów i czy zdołamy pomieścić jeszcze więcej bajek? Czy czeka nas więcej pracy i więcej jednorożców? Jak będą wyglądały nasze przyjemności i problemy, smutki i radości – czy one też urosną wraz z nami? Na naszych tortach znajdą się coraz wyższe cyfry, aż w końcu zamienią się w całkiem duże liczby. Może nasze koty staną się naprawdę grube i bardzo leniwe. Nawet dzieci urosną i będą mogły SAME wychodzić z domu. Aż nadejdzie dzień, w którym wyjadą na dłużej, żegnając się z rodziną. Skąd pojawią się wokół nas nowi ludzie? Kto z nich zniknie, kto z nami zostanie? Skąd przypłyną do nas nowe sprawy, problemy, przyjemności i jakie będą miały kształty, smaki, kolory? 

Jedno wiemy na pewno. COŚ przed nami jest. I to COŚ może nadejść bardzo szybko, kompletnie znienacka, a może musimy na to poczekać. 

Zespół dziecięcych i dorosłych performerek i performerów pod opieką Anny Wańtuch zaprasza do namysłu na temat rośnięcia. Albo, jakby to rzec po dorosłemu, wzrostu. Za pomocą tańca, twórczych eksperymentów i działań scenicznych artyści i artystki opowiedzą o tym, co może przynieść przyszłość. Wraz z nimi będziemy uczestniczyć w wydarzeniu o tym, jak zmienią się nasze ciała i ludzie wokół nas oraz o tym, jakie połączą nas relacje emocjonalne, społeczne i rodzinne. W trakcie pokazu na widzki i widzów czeka niespodzianka. Na zaproszenie osób performujących można włączyć się w twórcze działania, by wspólnie poodkrywać, co to dla was znaczy: ROSNĄĆ. 

Realizacje Anny Wańtuch kierowane są do rodzin z małymi dziećmi. Jej akcje twórcze wykorzystują eksperymenty taneczne, które służą pielęgnowaniu więzi i relacji. Pokazy poprzedzają długie procesy, pełne uważności na małe i duże osoby performujące, w których każda i każdy niezależnie od wieku może poczuć się bezpiecznie i wykorzystać swój twórczy potencjał. W ten sposób tworzy się przestrzeń wypełniona tańcem, radością, bliskością i wspólną zabawą. Atmosfera a udziela się także widowni, która jeśli tylko chce, może uczestniczyć w widowisku lub zainspirować się do własnych poszukiwań. Świetnie przyjęty Contact Families Show, który powstał w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka.

Koncepcja i choreografia: Anna Wańtuch 

Muzyka: Franciszek Araszkiewicz 

Projekt scenografii: Filip Wańtuch 

Opieka procesu twórczego: Justyna Czarnota 

Występują: Anna Grabara, Alicja Kaczmarczyk, Magdalena Kopeć, Julian Mizerski, Marcin Świątek, Rafał Świątek, Szymon Świątek, Monika Zamojska-Świątek, Marta Mietelska-Topór, Tomasz Topór, Rita Topór, Liwia Topór, Anna Wańtuch, Felicja Wańtuch, Filip Wańtuch, Ludmiła Wańtuch, Wincenty Wańtuch

***

Rodzeństwo

Wykonanie: Wiktoria Kowalska, Antonina Telnyh, Michał Brańka

Rodzeństwo” to interaktywne przedstawienie dla dzieci i całych rodzin. Składa się ze spektaklu i wspólnych parad z muzyką graną na żywo, a także elementów warsztatowych, w które czynnie angażowani są odbiorcy. 

Tytułowe „Rodzeństwo” to także wyjątkowe trio klaunów – postaci pełnych wrażliwości, niesłabnącej radości, nieustannie i całkowicie zaangażowanych w zabawę… dokładnie tak jak dzieci! 

W co tym razem bawić się będzie dwójka uroczo nieporadnych sióstr i ich niesforny brat? Jakie przygody i przeszkody napotkają? Czy uda im się wydostać z tarapatów z pomocą dzieci? 

To pozostanie na razie tajemnicą, bo dla klaunów – jak dla dzieci właśnie – wszystko dzieje się tylko tu i teraz i jest niepowtarzalne! 

***

Spotkanie z Rytmem. Animacja bębny.

Ashiko Bębny

Będziemy grać na bębnach w myśl zasady:  “Jeśli Twoje serce bije, jesteś perkusistą. Niech bęben połączy Twoje serce z dłońmi, niech Twoje ręce nauczą się tańczyć.”  Wadada

Ideą warsztatów jest też hasło „zabawa przez naukę i nauka przez zabawę”. Gra na bębnach jest również formą aktywności fizycznej, która może pomóc w poprawie zdrowia fizycznego poprzez wzmocnienie mięśni, poprawę koordynacji i równowagi. Zwiększa poczucie wspólnoty i integracji: Granie na bębnach jest często wykonywane w grupach, co może pomóc w zwiększeniu poczucia wspólnoty i integracji. Muzykowanie na bębnach może być również formą komunikacji międzykulturowej, pomagając w zrozumieniu i szacunku dla różnych kultur. 

Warsztaty są dedykowane dla dzieci niezależnie od ich wieku lub dla dzieci i ich rodziców.

Zapewniamy około 15 instrumentów do animacji warsztatów.

***

Na pomoc ginącej przyrodzie

Teatr z Kapelusza

„Na pomoc ginącej przyrodzie” to interaktywny spektakl dla dzieci pełen muzyki, dobrego humoru i walorów edukacyjnych.  Na łące trwają przygotowania do Wielkiego Święta Przyrody. Nagle pojawia się Tajemniczy Ktoś, który psuje plany małych pszczółek. Owady wyruszają w podróż pełną przygód i niespodziewanych zwrotów akcji. Czy uda im się uratować Świat? Zobaczycie sami. 

Tytuł oryginalny

Słoneczny Dzień Dziecka na scenie i w ogrodzie Teatru KTO

Źródło:

Teatr KTO
Link do źródła

Data publikacji oryginału:

24.05.2023