EN
21.10.2021, 16:37 Wersja do druku

Kraków. Danuta Stenka i Jacek Głomb w Uniwersytecie Patrzenia Teatrem

mat. organizatora

„Mistrzowie – inspiracje”: Spotkanie z Danutą Stenką w Domu Utopii

W najbliższą sobotę, 23 października o godzinie 16.30 w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii odbędzie się spotkanie z Danutą Stenką. Jedną z najwybitniejszych aktorek teatralnych i filmowych w Polsce. Obecnie można ją zobaczyć m.in. w spektaklu „Sonata jesienna” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (na podstawie scenariusza filmu Ingmara Bergmana). Za kreację w tym spektaklu aktorka otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza.

Jacek Wakar, kurator cyklu tak zapowiada spotkanie: Porozmawiamy m.in. o dwóch twarzach Danuty Stenki. Pierwsza, to twarz aktorki angażującej się w role wysokiego ryzyka, tu m.in. „Koncert życzeń", „Sonata jesienna" i „Wiśniowy sad". Druga twarz to twarz aktorki kina środka – kobiety, która nie nosi głowy w chmurach, chce normalnie żyć. Skąd czerpie energię do tworzenia kolejnych postaci? Jaki reprezentuje kodeks wartości? Co ją buduje i utwierdza? Co myśli o tym, co się dzieje tu i teraz?

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Mistrzowie – inspiracje” realizowanego przez Uniwersytet Patrzenia Teatrem. W ramach tego samego cyklu odbdzie si również spotkanie z Janem Peszkiem (6 listopada), Katarzyną Kalwat (20 listopada) i Jerzym Stuhrem (4 grudnia).

Jacek Głomb i teatr, który „poszedł w miasto”

Z kolei w niedzielę 24 października o godzinie 16.30 Dom Utopii zaprasza na spotkanie z Jackiem Głombem, dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Tematem przewodnim spotkania będzie teatr, który „poszedł w miasto i już tam został”. Teatr zaangażowany społecznie, działający blisko ludzi, kształtujący oblicze miasta i zabierający głos w najważniejszych sprawach. – mówi Jacek Wakar. – Jedną z nich jest dzisiaj niewątpliwie sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Nie pominiemy tego tematu w naszej rozmowie.

Idea UPT

Uniwersytet Patrzenia Teatrem, to inicjatywa Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii w Krakowie. Miejsca, które pobudza wyobraźnię, uczy wrażliwości, lecz także słuchaczom narzędzia do opisu otaczającej ich rzeczywistości.

W ramach UPT odbywają się m.in. wykłady, warsztaty, spotkania z mistrzami w dziedzinie teatru oraz ekspertami z innych dziedzin: pisarzami, dziennikarzami, filozofami i historykami. Tematem przewodnich tegorocznej edycji uniwersytetu jest wstyd. Najbliższe zajęcia odbędą się 23 i 24 października. Nadal można się na nie zapisać. Szczegółowe informacje i program zajęć uniwersytetu na stronie www.domutopii.pl

Wejściówki na spotkanie z Danutą Stenką i Jackiem Głombem są dostępne w kasie Teatru Łaźnia Nowa (zarówno stacjonarnie, jak i online na stronie https://bilety.laznianowa.pl).

Źródło:

Materiał nadesłany