EN

20.09.2022, 09:37 Wersja do druku

Kraków. Cykl pokazów „Kompozytorzy nieprowincjonalni”

Legendarne spektakle teatralne oraz filmy z muzyką krakowskich kompozytorów: Stanisława Radwana, Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego zostaną zaprezentowane przez Krakowskie Forum Kultury w ramach projektu "Kompozytorzy nieprowincjonalni". Będą to zapisy przedstawień i obrazy filmowe w reżyserii najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Andrzeja Wajdy, Jerzego Grzegorzewskiego i Agnieszki Holland. 

W ramach 3 wydarzeń odbędą się także prezentacje filmów dokumentalnych o kompozytorach, połączone ze spotkaniami z twórcami i reżyserami, które poprowadzą uznani krakowscy krytycy filmowi, teatralni i muzyczni. Projekt o charakterze edukacyjno-popularyzatorskim ma na celu przybliżenie i docenienie twórczości wybitnych kompozytorów krakowskich oraz dokumentację polskiego teatru, filmu i muzyki. 

Wstęp na wszystkie spotkania jest darmowy. Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa na adres: [email protected]. Prezentacje i spotkania zaplanowane zostały na: 

27 września w Krakowskim Forum Kultury (Stanisław Radwan), 11 października w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej (Zygmunt Konieczny) oraz 25 października w Kinie „Agrafka” (Andrzej Zarycki). 

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022 w ramach projektu Krakowskiego Forum Kultury „Muzyczne ślady Krakowa”. W ramach tego projektu realizowane są koncerty muzyki teatralnej i filmowej, wydawane są płyty CD oraz prowadzony jest specjalny portal www.muzycznyslad.pl 

Plan pokazów spektakli i filmów

27 września, wtorek, Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

godz. 18.00 W poszukiwaniu ciszy, film dok., reż. Marta Węgiel, 2016 r., 39’ | Spotkanie ze Stanisławem Radwanem

godz. 19.30 Operetka, zapis spektaklu Teatru Telewizji / Teatru Narodowego, reż. Jerzy Grzegorzewski, 

2001 r., 71’

Spotkanie z kompozytorem poprowadzi Robert Konatowicz.

11 października, wtorek, Narodowy Stary Teatr, ul. Jagiellońska 1

godz. 18.00 Patrzeć muzyką. O muzyce teatralnej Zygmunta Koniecznego, film dok., reż. Anna Poznańska, 1994 r., 43’ | Spotkanie z Zygmuntem Koniecznym

godz. 19.30 Noc listopadowa, reż. Andrzej Wajda, zapis spektaklu, Stary Teatr / Telewizja Kraków, 

1978 r., 108’

Spotkanie z kompozytorem poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

25 października, wtorek, Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8

godz. 18.00 Słyszę ją wszędzie, film dok., reż. Maria Guzy, 2016 r., 59’ | Spotkanie z Andrzejem Zaryckim

godz. 19.40 Aktorzy prowincjonalni, reż. Agnieszka Holland, 1978 r., 104’

Spotkanie z kompozytorem poprowadzi Anita Piotrowska.

Źródło:

Materiał nadesłany