EN

23.02.2021, 10:46 Wersja do druku

Kraków. Cricoteka zaprasza na swoje wystawy

fot. Gaweł Kownacki

Po okresie zamknięcia instytucji kultury Cricoteka została ponownie otwarta dla odwiedzających. Serdecznie zapraszamy na nasze wystawy!

Nowa odsłona "Cargo" Marka Chlandy

Od otwarcia "Cargo" w październiku 2020 roku sporo się zmieniło. Zespół "Cargo" (Marta Bryś, Marek Chlanda, Kaja Gliwa, Aleksandra Idzikowska, Magdalena Kownacka, Gaweł Kownacki, Izabela Zawadzka) tak jak deklarował jesienią, cały czas pracował i podejmował mniej lub bardziej przewidziane działania. Zamknięcie instytucji z powodu pandemii nie wpłynęło znacząco na dynamikę przedsięwzięcia i morale Zespołu. Ciesząc się z ponownego otwarcia instytucji, serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w "Cargo". Aktualnie w przestrzeni "Cargo" znajdują się rysunki Marka Chlandy oraz rejestracje działań realizowanych w trakcie lockdownu. Wciąż podejmujemy nowe wyzwania w sali ekspozycyjnej (tej po prawej). „Bądź swobodny, acz czujny” - radzi Zespół "Cargo".

Cargo” jest otwarte dla publiczności od czwartku do niedzieli, w godzinach 11:00 - 19:00.
Bilet wstępu upoważnia do wielokrotnego wejścia na "Cargo" do końca marca 2021.

fot. mat. Cricoteki

Tadeusz Kantor – Widma. Wystawa stała

Wystawa prezentuje w większości niepokazywane dotąd na stałej ekspozycji obiekty, przedmioty i kostiumy ze spektakli Tadeusza Kantora. Kuratorzy radykalnie zmieniają narrację wpisaną w dotychczasowe pokazy kolekcji przygotowywane zgodnie z instrukcjami pozostawionymi przez samego artystę. Zacierają granice czasu i budują przestrzeń dla nowych interpretacji. 

Obiekty sceniczne tworzą krajobraz po katastrofie, tracą swą odrębność i generują nowe, intuicyjne znaczenia. Wiodącym tematem wystawy jest pamięć o trudnej przeszłości, zarówno w wymiarze historycznym, jak i osobistym – idea wyraźnie obecna w twórczości wizjonera teatru. 

Wystawę można zobaczyć od czwartku do niedzieli, w godzinach 11:00 - 19:00

fot. mat. Cricoteki

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora

W Pracowni przy ulicy Siennej w latach 1987–1990 Tadeusz Kantor tworzył ostatnie dzieła swojego życia. Miejsce to wygląda jak przed laty, w chwili kiedy artysta opuścił je na zawsze. Zachowały się meble, pisma, rysunki, przedmioty osobiste, pamiątki z podróży. Wystrój wnętrza uchyla rąbka tajemnicy osobowości twórcy, pozwala przyjrzeć się skromnym warunkom, które dla Tadeusza Kantora były wystarczające, by tworzyć. 

Pracownię można zwiedzać od poniedziałku do środy, w godzinach 12:00–16:00.

Źródło:

Materiał nadesłany