EN

4.11.2020, 11:13 Wersja do druku

Kraków. Cravovia Danza – „Wokół Wita Stwosza”, premiera Na Youtube

Kolejny odcinek cyklu Kraków tańcem malowany będzie miał swoją premierę internetową 6 listopada o godz. 20.


fot. Sebastian Dudek

Film Wokół Wita Stwosza opowiada o słynnym ołtarzu z Kościoła Mariackiego oraz o tym, jak od setek lat inspiruje on artystów, w tym tancerzy i choreografów. Pretekstem do stworzenia opowieści o dziele najwybitniejszego artysty tamtych czasów jest spektakl Baletu Cracovia Danza w choreografii Romany Agnel. Przedstawione w nim zostały sceny z ulic XV-wiecznego Krakowa, gdzie obserwowane przez mistrza Wita sytuacje stały się inspiracją do stworzenia kwater słynnego poliptyku. W spektaklu tancerze w średniowiecznych kostiumach odtworzonych na wzór tych z ołtarza, poruszają się w rytm muzyki z epoki, tańcząc w stylu i technice z XV wieku, prezentując także autentyczne choreografie dawnych mistrzów tańca.

Ale w odcinku znajdziemy nie tylko taniec! Specjaliści – prof. Marek Walczak z Instytutu Historii Sztuki UJ, dr Agata Wolska, autorka książki Zagrabiony, odzyskany. Historia powrotu ołtarza Wita Stwosza do Krakowa oraz Tomasz Dobrzański, kierownik artystyczny wrocławskiego zespołu Ars Cantus, opowiedzą o ołtarzu, o czasach późnego średniowiecza, inspiracjach i o muzyce, która towarzyszyła ówczesnym mieszkańcom miasta.

Dowiemy się dlaczego śmiało można nazwać ołtarz "medialnym", jakie szczegóły możemy w nim odnaleźć, ale też kiedy zdarzały się sposobności, by zobaczyć go w całej okazałości. Poznamy wpływ ołtarza na twórczość Adama Bunscha i zachwycimy się fotografiami poliptyku z 1946 roku. Nie zabraknie również muzyki XV wieku, która nieodłącznie związana jest z tańcem. Zostaniemy wprowadzeni w jej tajniki, zobaczymy na jakich instrumentach była wykonywana i poznamy trudności, jakie stoją przed rekonstruktorami muzyki wieków średnich. Dowiemy się także wiele o tańcach średniowiecznych i o źródłach, z których czerpane są te informacje. Przez sekrety tańca przeprowadzi widzów Romana Agnel.

Zapraszamy!

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne