EN
22.02.2022, 14:37 Wersja do druku

Kraków. „BlackSatori” – performance audiowizualny Aleksandra Janickiego w Teatrze KTO

fot. arch. artysty

Już w najbliższy czwartek 24 lutego o g. 19.00 na widzów Teatru KTO czeka naprawdę niezwykłe wydarzenie. Artysta Aleksander Janicki zaprezentuje fenomenalny performance audiowizualny, który wypełni przestrzeń sceniczną w sposób dotąd niespotykany.

"BlackSatori" jest formą łączącą obraz z dźwiękiem, pozwalającą na dotarcie do warstw niedostępnych spekulacji intelektualnej. To próba wglądu w meta-rzeczywistość, poza czasem, miejscem, poza Ja. Nawiązuje do koanów - wyrastających z tradycji zen, szczególnych ćwiczeń umysłu. Specyficzna konstrukcja koanu przeczy logicznym założeniom, a tym samym wytrąca człowieka z kolein interpretacyjnych przyzwyczajeń. To także strategia bliska Janickiemu.

24 lutego 2022 g. 19.00

Teatr KTO

ul. Zamoyskiego 50, Kraków

https://bilety.teatrkto.pl/

"BlackSatori", czyli czarne oświecenie

· performance audiowizualny

· intuicyjny

· zbudowany na emocjach

· uzależniony od kontekstu

· tworzony na żywo - tylko "tu i teraz"

· niepowtarzalny

Utwór w warstwie dźwiękowej i wizualnej tworzony jest w czasie rzeczywistym, „tu i teraz” staje się wynikiem działania Janickiego wykorzystującego konkretne algorytmy. Kamera rejestrująca nieustannie zmienia zasoby będące składowymi obrazu, a przestrzeń całej sali teatralnej, łącznie z performerem i widzami, stanowi swoisty ekran.

W działaniu Janickiego wykorzystującego projekcje wielkoformatowe, immersje, generatywne obrazy i dźwięki, fale mózgowe, a w końcu intuicję jako podstawowy imperatyw twórczego działania, można zanurzyć się i trwać poza czasem. Czy to podróż kojąca? Warto spróbować. Na pewno intrygująca, bo niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju.

Aleksander Janicki jest autorem koncepcji i projektu architektonicznego nowej siedziby Teatru KTO, przy współpracy z Mariuszem Twardowskim i zespołem PerForm.

fot. arch. artysty

*****

Wspólnie działamy na rzecz Europy sprzyjającej integracji społecznej.

Performance “BlackSatori” prezentowany jest w ramach projektu Teatru KTO „Cztery odcienie teatru”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, Program Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

Teatr KTO / www.teatrkto.pl

www.facebook.com/teatrkto

Instagram: www.instagram.com/teatr_kto

Operator programu:

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu,

Partnerzy:

NewSchool

Patroni medialni:

Wyborcza.plKarnet Kraków CultureTeatralny.plRadio TOK FM

Źródło:

Materiał nadesłany