EN

19.04.2021, 08:47 Wersja do druku

Kraków. Artyści i krakowianie pożegnali Wiesława Wójcika

fot. Łukasz Gągulski/PAP

W sobotę 17 kwietnia, przyjaciele, krakowianie i artyści pożegnali na cmentarzu Rakowickim Wiesława Wójcika. Mieszkańcy znali Wiesława Wójcika głównie z ról w Starym Teatrze, ale szeroka publiczność w ostatnim czasie mogła go oglądać jako Władysława Łokietka w "Koronie królów". Aktor zmarł w Niedzielę Wielkanocną, w wieku 75 lat.

Wiesław Wójcik był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po ukończeniu uczelni przez rok występował w Teatrze Zagłębia w Sosonowcu, później związał się z krakowskimi scenami - Teatrem Bagatela i Starym Teatrem.

W ostatnich latach grał króla Władysława Łokietka w serialu "Korona Królów". W wcześniejszych latach których występował, m.in. w sreialach "Złotopolscy", "Temida", "Z biegiem lat, z biegiem dni".

Popularność przyniosła mu rola sekretarza Jodły w "Człowieku z marmuru" w reż. Andrzeja Wajdy. Z krakowskim reżyserem Wiesław Wójcik spotkał się także na planie "Katynia".

Wśród filmowych kreacji przez Wiesława Wójcika znalazły się także role w "Korowodzie" Jerzego Stuhra, "Śmierci jak kromka chleba" Kazimierza Kutza, "Panie Samochodziku i niesamowitym dworze" Janusza Kidawy.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Artyści i krakowianie pożegnali Wiesława Wójcika. Aktor wcielił się, m.in. w rolę Łokietka w "Koronie królów"

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła