EN
27.10.2021, 17:55 Wersja do druku

Kraków. 165 numer „Didaskaliów. Gazety Teatralnej” dostępny online

mat. wydawcy

Nowy 165 numer „Didaskaliów. Gazety Teatralnej” rozpoczynamy działem poświęconym grupie Centrum Politycznego Piękna (tekst Wiktorii Tabak oraz jej wywiad z Yasserem Almaamounem).

Następnie Magdalena Figzał-Janikowska przybliża performatywne aspekty twórczości Władysława Hasiora. Kolejny blok, powstały z inicjatywy i według koncepcji Pracowni Kuratorskiej, jest wprowadzeniem w różne aspekty badań artystycznych. W bloku „Grzegorzewski” publikujemy materiały zapowiadające mającą się niebawem ukazać monografię reżysera: tekst Maryli Zielińskiej o pierwszej realizacji Szewców Grzegorzewskiego oraz jej wywiad z Jackiem Waltosiem. Na dział „Dramaturgia” składa się artykuł Pawła Schreibera Gertrude Stein gra na komputerze, wywiad Zuzanny Berendt z Agatą Siniarską oraz recenzja książki Dramaturgia. Przewodnik napisana przez Agatę Dąbek. Następnie publikujemy tekst Patrycji Cembrzyńskiej Pomnik chłopa – przystanki sensu, stacje rozpadu. Rozważania o pisaniu historii rozpatrujący twórczość Daniela Rycharskiego w kontekście Pouczenia o mierzeniu cyrklem i linijką Albrechta Dürera. W „Herstoriach teatru” zamieszczamy tłumaczenie fragmentu książki Natalii Jakubowej o Irenie Solskiej oraz tekst o Scenie i Lutni Robotniczej autorstwa Barbary Michalczyk. W dziale „Repertuar” polecamy recenzje premier Komuny Warszawa i Teatru 21 oraz spektakli: Klub; Have a Good Cry; Balkon; Maszyna; Klątwa rodziny Kennedych; Raj. Potop; Halka. W kolejnych blokach przyglądamy się Krakowskiemu Festiwalowi Tańca, Festiwalowi Szekspirowskiemu w Gdańsku, Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu Kontakt w Toruniu oraz Malta Festival w Poznaniu. Zaglądamy również za granicę w tekstach o Cascade Meg Stuart, Tristanie i Izoldzie Krzysztofa Warlikowskiego, Bayreuther Festspiele oraz w rozmowie z Wang Chongiem i Peng Tao o realizacjach sztuk Becketta w Chinach. Na koniec parę słów o nowościach wydawniczych: o książce Sprawiedliwość 1968-2018 Michała Zadary pisze Marta Bryś, a o Atrapach stworzenia Piotra Pazińskiego - Anna R. Burzyńska. Numer tradycyjnie zamykają „Noty o książkach”.

Od 2020 roku numery „Didaskaliów. Gazety Teatralnej” publikowane są tylko w internecie: www.didaskalia.pl. Dostęp jest bezpłatny.

Źródło:

Materiał nadesłany