EN

18.09.2023, 12:24 Wersja do druku

Kraj. Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w latach 1949-1968. ZUS ją wypłaci, gdy spełnia się te warunki

Inne aktualności

Osoby urodzone w latach 1949-1968 są uprawnione do pobierania wcześniejszej emerytury, jeśli spełniają kilka warunków. ZUS może wypłacić takie świadczenie m.in. z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub wykonywania działalności artystycznej.

Polacy, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., mają prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę, jeśli spełniają kilka warunków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca takie świadczenia m.in. z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej.

Kto może otrzymać z ZUS wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach?

Osoby ubiegające się o wcześniejszą emeryturę muszą złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić online lub osobiście w placówce ZUS. Niezbędne jest także dołączenie dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach czy zaświadczenia o przebywaniu na urlopie wychowawczym.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w latach 1949-1968. ZUS ją wypłaci, gdy spełnia się te warunki

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

oprac. Patryk Rutkowski

Data publikacji oryginału:

17.09.2023