EN

21.10.2020, 14:19 Wersja do druku

Kraj. Teatralna jesień w Multikinie: na scenie i ekranie

Tej jesieni Multikino zaprasza do kin nie tylko na filmy. W wybranych kinach sieci w październiku i listopadzie będzie można zobaczyć bestsellerowe spektakle teatralne z brytyjskich scen: dwie wersje „Frankensteina” z Benedictem Cumberbatchem i Jonnym Lee Millerem, „Bank Braci Lehman” w reżyserii Sama Mendesa, „Fleabag” i „Uśmiechnij się” z gwiazdami kultowego serialu w rolach głównych. Sprawdź, na jakie spektakle warto się wybrać w nadchodzących tygodniach.

fot. Catherine Ashmore

27 października o godzinie 19.00 Multikino zaprasza na pierwszą wersję „Frankensteina”: w roli tytułowej – naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci – Benedict Cumberbatch, a Monstrum zagra Jonny Lee Miller. Dlaczego to pierwsza wersja? Bo 29 października o godz. 19.00 role się odwrócą i na scenie i kinowym ekranie w roli Frankensteina będzie można zobaczyć Millera, a jako Monstrum Cumberbatcha. Każdego z aktorów będzie można obejrzeć w obu rolach i we własnym zakresie zdecydować, który wypadł lepiej. A wybór nie będzie łatwy – obaj są świetni! Pojedynek wyreżyserował (powracając do teatralnych korzeni) laureat Oscara Danny Boyle – twórca takich filmów jak „Trainspotting” i „Slumdog. Milioner z ulicy”. 

A już 4 listopada o godz. 19.00 w kinach Sieci „Bank Braci Lehman” – historia rodzinnej firmy, która zmieniła losy świata w reżyserii Sama Mendesa („American Beauty”, „Droga do szczęścia”, „Skyfall”, „Spectre”). 1844 rok, zimny wrześniowy poranek. Trzech braci przybywa do Nowego Jorku, marząc o spełnieniu amerykańskiego snu. 163 lata później firma spektakularnie zbankrutuje, wywołując tym samym największy w historii kryzys finansowy. Historia, którą Mendes opowiada na deskach teatru skupia się jednak nie na ekonomicznych zawiłościach, lecz na losach rodziny, której dzieje śledzimy przez trzy pokolenia. Simon Russell Beale, Ben Miles i Adam Godley wcielają nie tylko w trzech braci – założycieli firmy, ale również ich dzieci i wnuki. Twórcom spektaklu udało się stworzyć świetnie psychologiczne portrety i wciągającą adaptację wielowątkowej historii. 

19 listopada o godz. 19.00 tytuł, który zrobił furorę na całym świecie: „Fleabag. Szmata”. To właśnie ten przezabawny, obsypany nagrodami spektakl stał się inspiracją dla hitowego serialu BBC o tym samym tytule, który grono wiernych fanów zyskał również w Polsce. Napisany i zagrany przez Phoebe Waller-Bridge (oprócz „Fleabag” m. in. „Obsesja Eve”) monodram podbił serca widzów kreacją głównej bohaterki oraz nonkonformistycznym spojrzeniem na codzienne perypetie współczesnej trzydziestolatki. Bilety na spektakl w Nowym Jorku i Londynie wyprzedały się na pniu. 19 listopada ten najzabawniejszy spektakl („New Yorker”) będzie można zobaczyć na kinowym ekranie.

Last but not least – w listopadzie Multikino zaprezentuje jeszcze jeden tytuł: 26 listopada o godz. 19.00 „Uśmiechnij się, póki czas” („Present Laughter”) – przezabawna, odważna komedia Noëla Cowarda w reżyserii Matthew Warchusa. Z wcześniejszą premierą łączy ją Andrew Scott – aktor znany m. in. z „Sherlocka” BBC, który w serialu „Fleabag” zagrał nieobojętnego głównej bohaterce księdza, tym razem wcieli się w rolę… aktora. Garry Essendine – główny bohater „Uśmiechnij się…” właśnie przechodzi kryzys wieku średniego – fanaberie, romanse i zgrana paczka przyjaciół, która stara się dotrzymać mu kroku – to mieszanka gwarantująca liczne wybuchy śmiechu. W wirze zabawy i flirtów twórcy sztuki skłaniają także do refleksji: nad kwestiami samotności, tożsamości i ceny sławy. Jak potoczą się losy Gary’ego będzie można przekonać się w Multikinie już pod koniec listopada.

Na spektakle teatralne z cyklu National Theatre Live zapraszamy we wskazanych wyżej terminach do następujących kin sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań Stary Browar, Szczecin, Warszawa Młociny, Warszawa Targówek, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

Wszystkie wymienione spektakle zostaną zaprezentowane w ramach projektu MultiCulture Britain: wspólnego przedsięwzięcia British Council i Multikina, w ramach którego na ekranach kin sieci można oglądać najciekawsze brytyjskie spektakle i koncerty. 

Patronami medialnymi spektakli teatralnych w Multikinie są: ZWIERCIADŁO, SENS, e-teatr.pl, TerazTeatr.pl.

Bilety już w sprzedaży w kasach kin i na multikino.pl.

Szczegóły na multikino.pl.

Repertuar cyklu National Theatre Live w Multikinie:

27 października, 19.00 - National Theatre Live: „Frankenstein II” (Jonny Lee Miller jako Monstrum)

29 października, 19.00 - National Theatre Live: „Frankenstein” (Benedict Cumberbatch jako Monstrum)

4 listopada, 19.00 - National Theatre Live: „Bank Braci Lehman” z S. R. Beale'em, B. Milesem i A. Godleyem

19 listopada, 19.00 - National Theatre Live: „Fleabag. Szmata” 

26 listopada, 19.00 - National Theatre Live: „Uśmiechnij się, póki czas” („Present Laughter”) 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne