EN

23.01.2023, 08:37 Wersja do druku

Kraj. Muzyka klasyczna w 2023 roku - nowe albumy, koncerty i premiery

Nowy album Rafała Blechacza, premiera "Mocy przeznaczenia" Mariusza Trelińskiego w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, inauguracja nowych organów w siedzibie NOSPR i gala International Classical Music Awards w NFM to tylko niektóre z ważnych tegorocznych wydarzeń muzyki klasycznej.

fot. Krzysztof Bieliński

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się premiera "Mocy przeznaczenia", która będzie również wystawiona w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. 16 marca 2023 będzie miała miejsce premiera "Maria de Buenos Aires" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. To tango-opera zmarłego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli z librettem Horacio Ferrera. Inscenizacji tego dzieła podjął się Wojciech Faruga.

Artystyczny team Treliński-Kudlicka przygotowuje też operę "Peter Grimes" Benjamina Brittena.

W tym roku w Filharmonii Narodowej koncertami obchodzone będą takie jubileusze jak 110-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego. Koncert na perkusję i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej uświetni koncert z okazji 80. urodzin kompozytorki. W tym sezonie publiczność będzie mogła posłuchać pianistów takich jak Jakub Kuszlik, Lucas Debargue. Władysław Kłosiewicz wykona koncert klawesynowy Bohuslava Martinu, a skrzypek Bartłomiej Nizioł - "Mity" Karola Szymanowskiego w wersji na orkiestrę i skrzypce. W FN wystąpi też skrzypaczka Julia Fischer. W maju w FN wystąpi saksofonista Branford Marsalis – legenda światowego jazzu.

International Classical Music Awards to prestiżowe nagrody przyznawane w 26 kategoriach. W tym roku po raz trzeci gala wręczenia nagród odbędzie się w Polsce w NFM (nagrodzone w tym roku w kategoriach specjalnych). Podczas wydarzenia 21 kwietnia wystąpi NFM -Filharmonia Wrocławska pod batutą maestra Giancarla Guerrero.

Patronem Narodowego Forum Muzyki jest Witold Lutosławski. Z okazji 110. rocznicy urodzin NFM organizuje World Days. "Między rocznicami jego urodzin i śmierci w ramach międzynarodowego projektu cyklicznego odbędą się koncerty, podczas których wykonane zostaną największe dzieła mistrza. Tego wieczoru na estradzie wraz z NFM Filharmonią Wrocławską oraz maestrem Giancarlem Guerrero pojawi się zwycięzca VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Garrick Ohlsson" - podała instytucja. NFM jako gwiazdy sezonu zaprosiło Basque National Orchestra oraz Anne-Sophie Mutter Trio.

1 kwietnia 2023 roku w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena Hina Maeda, zwyciężczyni 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, wystąpi na Zamku Królewskim w Warszawie.

Niedawno w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach odbyła się inauguracja nowych organów. To jedno z najważniejszych wydarzeń obecnego sezonu artystycznego katowickiej orkiestry. Organy NOSPR to monumentalny instrument, mierzący 13 metrów wysokości, 9 metrów szerokości i 6 metrów głębokości, składający się ze 108 głosów i dwóch stołów gry, z których jeden wzbogacono o manuał w stylu niemieckim. Zaprojektowano je w stylu francuskiego symfonizmu, nawiązując do najlepszych europejskich tradycji organmistrzowskich. Instrument składa się z ponad miliona części. W tym sezonie do Polski przyjedzie Kronos Quartet. Zespół wystąpi w październiku w siedzibie NOSPR zaplanował w najbliższych tygodniach kolejne koncerty organowe.

Trzy lata po swojej ostatniej płycie nagranej ze skrzypaczką Bomsori Kim, Rafał Blechacz wydaje nowy album. Zwycięzca XV Konkursu chopinowskiego pozostaje wierny muzyce Chopina. Na nowym albumie artysta prezentuje interpretacje sonat nr 2 i 3 oraz Nokturn op. 48, nr 2 i Barkarola op 60. Album zostanie wydany 3 marca przez Deutsche Grammophon, we wszystkich formatach, w tym jako podwójny album winylowy.

Kolejna płytowa premiera to Debiutancki album nominowanej do Fryderyka polskiej wiolonczelistki i kompozytorki Dobrawy Czocher, do tej pory znanej głównie z współpracy z Hanią Rani. Na nowy albumie pt. "Dreamscapes" wiolonczelistka wykona własne kompozycje. "Płyta pokazuje, jak swobodnie wiolonczelistka oscyluje pomiędzy muzyką klasyczną a współczesną, a w jej kompozycjach można usłyszeć wpływy wielu artystów - od Brahmsa przez Philipa Glassa po GoGo Penguin. Przy tworzeniu albumu Czocher współpracowała z niemieckim producentem Niklasem Paschburgiem, który zastosował techniki warstwowe, aby nadać muzyce filmową jakość" - czytamy w opisie płyty.

Źródło:

PAP