EN

23.09.2021, 08:18 Wersja do druku

Kraj. "Koniec końców" Tadeusza Bradeckiego. Nowa publikacja „żywosłowia.wydawnictwa”.

Jutro, 24 września ukaże się pierwsza publikacja „żywosłowia” - książka Tadeusza Bradeckiego "Koniec końców".

Tadeusz Bradecki, znany i ceniony reżyser, aktor, pisarz, dyrektor teatrów (m.in. Starego Teatrze w Krakowie 1990–1996), w latach 2001– 2020 regularnie publikował w miesięczniku „Dialog” krótkie teksty z przyzwyczajenia nazywane felietonami, choć w istocie były to raczej eseje na tematy literackie i okołoteatralne. W czasie pandemii, odcięty jak wielu innych od możliwości pracy praktycznej, przejrzał ten zbiór ponad stu siedemdziesięciu tekstów i – jak sam opowiada we wstępnie do Końca końców – zdał sobie sprawę, że „zaskakująco wiele spośród nich obraca się wokół powracającej problematyki narracyjnych technik w teatrze i w literaturze”. Po namyśle postanowił więc ułożyć ze zmienionych i przekomponowanych esejów „Dialogowych” spójną książkę, poświęconą, zgodnie z autorską samodefinicją, „refleksji nad człowieczą pasją opowiadania i przedstawiania”.  
    

Samodefinicje autorskie bywają niekiedy przesadzone, ale częściej okazują się zbyt skromne. Tak jest i w tym przypadku. „refleksja nad człowieczą pasją opowiadania i przedstawiania”, którą rozwija Tadeusz Bradecki w książce o apokaliptycznym tytule, to prawdziwy labirynt zbudowany z lektur, myśli i sądów erudyty, pasjonata i artysty, który usiłuje wbrew dominującej atmosferze kresu i wyczerpania przekonać innych i siebie, do wartości kultury jako trudu budowania z poszanowaniem i miłością dla ciągłości, pamięci, żywej rozmowy z odległymi i bliższymi poprzednikami. Czytając Cervantesa, Szekspira, Tassa, Potockiego, ale i Rorty’ego, czy Vattimo, Bradecki tworzy fascynujący tom z cyklu „przygód człowieka myślącego”, rozwijanego przez kolejne pokolenia, wbrew wojnom i dyktaturom ciemniaków. Pasjonująca lektura, która sprawi rozkosz wszystkim melancholicznym wykształciuchom.
    

Książka, która trafi do sprzedaży w piątek 24 września, to pierwsza publikacja „żywosłowia” stworzona we współpracy z powołanym niedawno Towarzystwem im. Ireny Solskiej. Jej redaktorami są, należący do Towarzystwa, Dorota Buchwald i Janusz Legoń.

Źródło:

Materiał nadesłany