EN
06.11.2021, 10:14 Wersja do druku

Kraj. Joanna Rawik nagrała monodram z piosenkami Edith Piaf

Inne aktualności

Nad grobem Piaf zrozumiałam, że życie i sztuka to jedno - powiedziała PAP Joanna Rawik. Artystka nagrała w Teatrze Polskiego Radia monodram "Ptak smutnego stulecia", poświęcony Edith Piaf, zawierający jej najbardziej znane piosenki. Emisję audycji zaplanowano na 19 grudnia.

Joanna Rawik w 2021 roku obchodzi 60-lecie pracy artystycznej. Ważnym elementem jej dorobku jest popularyzacja piosenki francuskiej, zwłaszcza twórczości "damy francuskiej piosenki" - Edith Piaf.

Artystka od wczesnych lat 60. wykonywała na scenie piosenki Piaf, potem popularyzowała jej twórczość w swoich audycjach radiowych, jest wreszcie autorką dwóch książek poświęconych Piaf - "Hymn życia i miłości" oraz "Ptak smutnego stulecia".

Taki sam tytuł jak druga książka ma monodram Rawik - poświęcony Piaf - wzbogacony o najbardziej znane piosenki francuskiej gwiazdy. Monodram ten Rawik nagrała w piątek w Studiu Teatru Polskiego Radia. Emisja radiowego spektaklu zaplanowana jest na 19 grudnia - rocznicę urodzin Piaf.

Prapremiera monodramu - jak powiedziała PAP Joanna Rawik - odbyła się na Festiwalu imienia Jana Kiepury w Krynicy jeszcze w roku 1999. Potem spektakl wykonywany był na scenach w Polsce, w teatrach i filharmoniach. Rawik w monodramie opowiada historię życia i kariery wielkiej francuskiej artystki w pierwszej osobie.

Obecna, nowa wersja monodramu trwa ok. 45 minut i zawiera piosenki Piaf, wśród których są te najbardziej znane, jak "Padam, padam", "Mon Dieu", "Hymn do miłości", "Les feuillles mortes", Piękna historia miłości" i "Non, je ne regrette rien".

"Kiedy w 1966 roku stanęłam pierwszy raz nad jej grobem zrozumiałam, że życie i sztuka to jedno" - powiedziała Rawik PAP.

16 listopada Joanna Rawik przedstawi swój monodram w warszawskiej kawiarni "Kalinowe serce". Artystce podczas występu będzie towarzyszyć pianista Marcin Mazurek, który wziął również udział w piątkowym nagraniu.

Źródło:

PAP