EN
8.11.2021, 17:52 Wersja do druku

Koszęcin. Zespół "Śląsk" wyrusza na południe Europy

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny 16 listopada wyjedzie na występy do Serbii, Chorwacji, na Węgry i Słowację w ramach programu „FOLK_Like It”. Artyści z Koszęcina zaprezentują nie tylko swój repertuar, ale też stroje.

Inne aktualności

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła, to pierwsza międzynarodowa trasa koncertowa po przerwie spowodowanej pandemią. Koncertom w czterech krajach będzie towarzyszyć wystawa strojów ludowych i narodowych oraz występy zespołów reprezentujących państwa uczestniczące w projekcie.

"+FOLK_Like it+ – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier" to najnowszy projekt Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Jego artyści zaprezentują najpiękniejsze tańce i pieśni ze swojego sztandarowego repertuaru, który liczy już prawie 70 lat.

"O wyjątkowości widowisk scenicznych Zespołu +Śląsk+ świadczy nie tylko unikatowa prezentacja kultury narodowej, ale i mnogość pięknych kostiumów artystów chóru i baletu. W trakcie tej trasy to właśnie bogate stroje sceniczne podkreślą bogactwo i specyfikę polskiej kultury, a ich różnorodność na tle zespołów partnerskich będzie stanowić swoisty dialog międzykulturowy" – podkreśliła Agnieszka Kukuła.

Koncerty Zespołu "Śląsk" zaplanowano 18 listopada w Belgradzie z Serbskim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca "Kolo", 21 listopada w Budapeszcie z Węgierskim Państwowym Zespołem Ludowym i Domem Tradycji MANE, 24 listopada w Slavonskim Brodzie z Chorwackim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca "LADO", 26 listopada w Bratysławie ze Słowackim Artystycznym Zespołem Ludowym "SLUK".

Głównym celem całego projektu jest prezentacja bogactwa i ukazanie fenomenu polskiej kultury ludowej, która jest podstawą programu scenicznego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Udział partnerskich zespołów artystycznych ma w sposób szczególny uwypuklić oryginalność polskiej kultury ludowej. To zestawienie ma służyć wskazaniu roli kultury w budowaniu tożsamości każdego narodu we wspólnej Europie.

Przebieg trasy koncertowej projektu "FOLK_Like it" zostanie utrwalony na filmie, którego prezentację zaplanowano na przyszły rok. Zespół powróci do kraju 27 listopada.

Projekt "+FOLK_Like it+ – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu "Kultura inspirująca" 2021-2022. 

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka