EN

13.10.2022, 14:26 Wersja do druku

Kielce. Wystawa „Jej wysokość Lalka" Teatru Kubuś w Dworku Laszczyków

Fundacja im. Edwarda Kusztala, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz TLiA „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego serdecznie zapraszają na wystawę lalek teatralnych pn. Jej wysokość Lalka, poświęconą Jolancie Kusztal – niezwykle utalentowanej aktorce kieleckiego teatru lalkowego, która przez ponad 40 lat na scenie oddawała lalkom swoje umiejętności, serce i duszę.

Jolanta Kusztal z lalką Parysadą z przedstawienia "Baśń o pięknej Parysadzie" (1969) / mat. teatru

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 października 2022 (sobota) o godz. 17.00 w Dworku Laszczyków, gdzie ekspozycję będzie można oglądać do 13 listopada 2022.

Szczególne miejsce we wspomnieniach i dorobku zawodowym Jolanty Kusztal zajmuje lalka Parysady z przedstawienia „Baśń o pięknej Parysadzie” z 1969 r. – jej rola tytułowa, o której Ryszard Smożewski napisał „Brak miejsca nie pozwala mi na podanie nazwisk wykonawców. Nie mogę wszakże nie wspomnieć o Jolancie Kusztal (Parysada), aktorce wrażliwej zarówno na urok słowa, jak i posiadającej zaskakująco duże zdolności interpretatorskie.” („Dzieci lubią Ferdynanda Wspaniałego”/„Słowo Ludu” 28.06.1969)

Oprócz Parysady, na wystawie będzie można zobaczyć wiele innych lalek z Kubusiowych przedstawień, w których Jolanta Kusztal grała role główne, ale nie tylko. Na wystawie znajdą się różne rodzaje lalek teatralnych: kukły, jawajki, marionetki oraz lalki cieniowe, zaprojektowane przez cenionych scenografów: Helenę Naksianowicz, Alicję Kuryło, Małgorzatę Domańską, Urszulę Kubicz-Fik i Alexandra Andrzeja Łabińca z takich spektakli jak: „Baśń o pięknej Parysadzie”, „Kopciuszek”, „Baśń o rycerzu Gotfrydzie”, „Pinokio”, „Baśń o zaklętym kaczorze”, „Królewna Śnieżka” czy „Córka Króla Smoka”.

Jolanta Kusztal, zapytana kiedyś o role wspominane najmilej przez nią samą, odpowiedziała: „Mam dosyć wysoki głos, zatem gram role dziewczynek. Zdarzyła mi się rola Aladyna w spektaklu Leszka Śmigielskiego, który jako pierwszy obsadził mnie w męskiej roli. Stąd też mój sentyment do Aladyna. Bardzo lubiłam Pinokia, ponieważ pierwszy raz w tej roli miałam okazję pracować z marionetką. Musiałam włożyć bardzo dużo pracy w to, aby nauczyć się ruszać tą lalką. Po próbach zabierałam ją do domu. Cała rodzina zbierała się w pokoju, a ja stawałam na stole i uczyłam ją chodzić. Bardzo mile wspominam postać Przydróżki. Był to piękny spektakl – połączenie lalek z żywym planem. Lubiłam również Małą Księżniczkę, Królewnę z „Tomcia Paluszka”, zagrałam Pieska w „Niebieskim piesku”, Marysię w „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, Królewnę w „Szewczyku Dratewce” i wiele innych ról.” (Dorota Mroczek „Być lalką”/„Gazeta Kielecka” 1994)

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Jej wysokość Lalka” - sentymentalną podróż do teatralnego, baśniowego świata Jolanty Kusztal – jego scenicznej kreatorki.

Źródło:

Materiał nadesłany