EN

21.01.2021, 15:29 Wersja do druku

Katowice. Zmarł wybitny malarz prymitywista Erwin Sówka

Zmarł wybitny malarz prymitywista, emerytowany górnik Erwin Sówka – poinformowała PAP Sonia Wilk z Muzeum Śląskiego w Katowicach, dysponującego największą w Polsce kolekcją dzieł tego artysty. W czerwcu Sówka skończyłby 85 lat.

"Nie miał wykształcenia plastycznego, ale trudno go nazywać twórcą naiwnym czy nieprofesjonalnym. Miał własną wizję świata, był postacią niezwykle istotną dla kultury polskiej, znaną też dobrze na świecie, obecną np. w Światowej Encyklopedii Sztuki Naiwnej" - powiedziała PAP Sonia Wilk.

Erwin Sówka urodził się w 1936 r. w Giszowcu - dzielnicy Katowic - w rodzinie górniczej. W wieku kilkunastu lat podjął pracę w kopalni Wieczorek - początkowo na powierzchni, potem pod ziemią. Dołączył do grupy górników-malarzy nieprofesjonalnych, założonej w 1946 r. przy tej kopalni w Katowicach-Janowie przez Teofila Ociepkę - duchowego ojca grupy. Grupę Janowską tworzyło ok. 30 malarzy-amatorów. Fenomen ich malarstwa, inspirowanego m.in. okultyzmem, został przedstawiony w filmie "Angelus" Lecha Majewskiego. Do najwybitniejszych twórców grupy janowskiej zalicza się także m.in. Pawła i Leopolda Wróbli, Gerarda Urbanka, Pawła Stolorza, Ewalda Gawlika i Eugeniusza Bąka.

Inspiracją dla Erwina Sówki były m.in. krajobrazy katowickich dzielnic - Nikiszowca i Janowa, często malował kobiety. Postaci bardzo często umieszczał w dwóch przestrzeniach: realnej i magicznej, materialnej i mistycznej. Dysponował doskonałym warsztatem malarskim, jego obrazy są przemyślane i dopracowane. W swoich pracach często odwoływał się do Starego Testamentu oraz kultury i religii Wschodu.

Obrazy Erwina Sówki posiadają w swoich zbiorach m.in.: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Śląskie w Katowicach, prywatni polscy oraz zagraniczni kolekcjonerzy.

W 2013 r. artysta otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a w 2017 r. został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka