EN
14.12.2020, 20:02 Wersja do druku

Katowice. Zespół "Śląsk" internetowym koncertem uczci 250. urodziny Beethovena

Inne aktualności

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny 16 grudnia podczas koncertu online uczci 250. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki - Ludwiga van Beethovena.

O godz. 19.00 orkiestra zespołu pod dyrekcją Zygmunta Magiery wykona Symfonię nr 3 Es-dur op. 55 "Eroica". Koncert będzie transmitowany z Sali Balowej w siedzibie "Śląska" - w pałacu w Koszęcinie - na oficjalnym profilu na Facebooku oraz na kanale YouTube zespołu.

Dokładna data urodzin Ludwiga van Beethovena nie jest znana. Według muzykologów przyszedł na świat pomiędzy 15 a 17 grudnia. Sam kompozytor uważał, że urodził się 15 grudnia. Obecnie za najbardziej prawdopodobną datę przyjmuje się jednak 16 grudnia 1770 roku.

Ten pianista i kompozytor jest uznawany za jednego z największych muzyków w historii, prekursora romantyzmu w muzyce. Należy do tzw. klasyków wiedeńskich. Pierwszy koncert dał w wieku siedmiu lat. W wieku 48 lat całkowicie ogłuchł i oddał się kompozycji.

Wśród najsłynniejszych utworów autorstwa Beethovena są m.in. "Sonata księżycowa", symfonie "Oda do radości", "Eroica" i "Przeznaczenia" oraz oratorium "Chrystus na Górze Oliwnej". Zmarł 26 marca 1827 r. w Wiedniu.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka