EN
2.03.2022, 08:26 Wersja do druku

Katowice. Zajęcia dla ukraińskich dzieci w weekend w Mieście Ogrodów

Warsztaty muzyczne, wspólne rysowanie i muzykowanie z rodzicami – taką ofertę przygotowali dla dzieci ukraińskich uchodźców na nadchodzący weekend pracownicy Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

"Możemy sobie tylko wyobrazić, co przeszli i co czują ludzie, którzy musieli uciekać ze swojego kraju. Dzieci przeżywają to ze zdwojoną siłą. Chcemy stworzyć im odskocznię od rzeczywistości. A muzyka i wszelka twórczość potrafią leczyć dusze" – powiedział w środę wicedyrektor Miasta Ogrodów ds. programowych Łukasz Kałębasiak.

Z pomysłem pierwszych zajęć wyszli katowiccy edukatorzy i animatorzy – Asia Bronisławska prowadząca w Mieście Ogrodów popularny Muzykodrom, Ewa Baranowska–Jojko, którą można było tam spotkać podczas zajęć Kreatywnej Kreski i Alina Adamczyk i Aleksandra Konieczny prowadzące EduMuzArte.

Wszystkie one od piątku do niedzieli poprowadzą zajęcia dla ukraińskich dzieci wraz z rodzicami. W piątek i w sobotę będzie to Muzykodrom (o godz. 11.00 w piątek i godz. 13.00 w sobotę, wiek nie gra roli). W sobotę o godz. 15.00 na wspólne rysowanie zaprasza Ewa Baranowska–Jojko, a w niedzielę od 15.30 dziewczyny z EduMuzArte wciągną chętnych do wspólnego muzykowania. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

"Nie wiemy, jaki będzie odzew. Traktujemy ten pierwszy weekend jak eksperyment. Ale nie chcieliśmy czekać. Już teraz planujemy kolejne działania – muzyczne, taneczne i plastyczne, które chcemy organizować cyklicznie" – mówi Łukasz Kałębasiak.

W geście solidarności z Ukrainą Miasto Ogrodów zmieniło kolory identyfikacji graficznej swojego kwietniowego Katowice JazzArt Festivalu na żółto-niebieskie. Podczas najbliższych koncertów poprzedzających festiwal – 9 i 10 marca – zbierane będą pieniądze dla Polskiej Akacji Humanitarnej. Występujący wtedy artyści – włoski duet O-Jana i polski Llovage – przejęci sytuacją, pracują nad materiałem, który będzie muzycznym hołdem dla Ukrainy.

"Szykujemy również rezydencje dla artystów, którzy nie mają jak wrócić do domu lub uciekają z Ukrainy. Jeszcze przed wybuchem wojny planowaliśmy z naszymi przyjaciółmi ze Lwowa – Miasta Literatury UNESCO – rezydencję dwóch ukraińskich poetek. Pracujemy nad tym, aby udało im się do nas przyjechać" – poinformował Łukasz Kałębasiak.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka