EN
16.05.2022, 16:08 Wersja do druku

Katowice. Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego pożegnał Ignacego Gogolewskiego

fot. Maria Wilma-Hinz

Ze smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Ignacego Gogolewskiego – dyrektora naszego teatru w latach 1971-1974 - napisano w mediach społecznościowych Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach.

Przypomniano, że urodzony 17 czerwca w 1931 r. w Ciechanowie Gogolewski "w 1953 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie". "W jego bogatym dorobku znalazł się rozległy i różnorodny repertuar teatralny, telewizyjny i filmowy" - napisano.

Podkreślono, że "zasłynął jako pierwszy powojenny Gustaw Konrad w +Dziadach+ Adama Mickiewicza w reż. Aleksandra Bardiniego (Teatr Polski w Warszawie, 1955)" i że "chętnie obsadzano go w repertuarze romantycznym".

"W Teatrze Śląskim zagrał m.in. tytułowego Świętoszka Moliera, Zygmunta Augusta w +Kronikach Królewskich+ i Poetę w +Weselu+ Wyspiańskiego" - czytamy we wpisie.

Jak zaznaczono, od 1969 r. Gogolewski zajmował się także reżyserią, "a w roku 1971 po raz pierwszy został dyrektorem, obejmując stanowisko w Teatrze Śląskim w Katowicach". "Będąc wykładowcą warszawskiej PWST, sprowadził do Katowic grupę swoich wychowanków, m.in. Ewę Dałkowską, Krzysztofa Kolbergera i Marka Kondrata" - przypomniano.

"W kolejnych latach kierował Teatrem im. Osterwy w Lublinie (1980-85), a następnie Teatrem Rozmaitości w Warszawie (1985-89). Jako aktor związany był przede wszystkim z warszawskimi scenami, do których regularnie wracał" - napisano.

"Rodzinie i bliskim Zmarłego składamy wyrazy szczerego współczucia" - czytamy w zakończeniu wpisu, który podpisała Dyrekcja i Zespół Teatru Śląskiego.

Ignacy Gogolewski, aktor teatralny i filmowy, reżyser i scenarzysta, dyrektor teatrów zmarł w wieku 90 lat.

Źródło:

PAP