EN
5.12.2022, 12:51 Wersja do druku

Katowice. Promocja książki prof. Tadeusza Sławka „Furia i szlachetniejszy rozum. Próby o Burzy Williama Szekspira" w Śląskim

5 grudnia na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego o godz. 18.00 odbędzie się  spotkanie autorskie z prof. Tadeuszem Sławkiem i promocja jego najnowszej książki pt. „Furia i szlachetniejszy rozum. Próby o Burzy Williama Szekspira". Rozmowę z autorem poprowadzi Ewa Niewiadomska, wieloletnia dziennikarka Radia Katowice. Podczas wydarzenia będzie można zakupić książkę z autografem autora.

Furia i szlachetniejszy rozum. Próby o "Burzy" Williama Szekspira

Może trzeba czytać tę sztukę jako przekaz „po śmierci”? Może nikt nie ocalał z nawałnicy, która wcale nie była dziełem Prospera, tylko dzikim obrządkiem natury? Może nikt się nawrócił, nikt nikomu nie przebaczył, nikt nie uznał swych grzechów i nikt nie okazał ani skruchy, ani wielkoduszności. Może wszystko, co usłyszeliśmy, to wymysł Prospera pragnącego czymś zająć bezczas pośmiertnego trwania i wynagrodzić sobie niepowodzenia losu i w ten sposób, niczym mistrzyni nieskończonej opowieści – Szeherezada, snuć marzenie o sprawiedliwszym świecie, w którym grzesznicy zostają ukarani, a sprawiedliwi wynagrodzeni? Czy nie słuchamy opowieści Prospera, który nie dotarł do wyspy, lecz utonął w zbutwiałej łodzi, do której wsadzili go uzurpatorzy, i teraz opowiada nam o tym wydarzeniu zmieniając jego zakończenie?

O autorze:
Tadeusz Sławek, polonista i anglista związany z Uniwersytetem Śląskim od 1971 roku, rektor Uniwersytetu w latach 1996-2002. Wraz z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim autor i wykonawca esejów na głos i kontrabas. Zajmuje się teorią literatury, literaturą porównawczą, zagadnieniami życia publicznego. Ostatnio opublikował: "U-chodzić" (2015), "Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności" (2018), "Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć" (2019), "Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie" (2020), "Umysł rozstrojony. Próby o trylogii księżycowej Jerzego Żuławskiego" (2020).

Źródło:

Materiał nadesłany