Logo
Aktualności

Katowice. Popiersia Kazimierza Kutza i Józefa Świdra w Galerii Artystycznej Katowic

10.09.2021, 16:53 Wersja do druku

Reżyser Kazimierz Kutz oraz kompozytor i pedagog Józef Świder zostali upamiętnieni w Galerii Artystycznej Katowic. W piątek odsłonięto tam ich popiersia.

O tym, kto zostanie uhonorowany w plenerowej galerii w centrum miasta, decydują co roku w plebiscycie mieszkańcy.

Inne aktualności

"Pamięć o wybitnych postaciach, które zapisały się w historii Katowic i naszego regionu to nasz obowiązek. Dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy oddali swój głos w plebiscycie zarówno tegorocznym, jak i tym zorganizowanym rok wcześniej. Bardzo cieszy mnie fakt, że Galeria Artystyczna niezmiennie budzi duże zainteresowanie wśród katowiczan. Cieszę się, że do wielu znanych postaci dołączają dziś Józef Świder i Kazimierz Kutz" – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 4,5 tys. mieszkańców. Aż 41 proc. z nich wskazało, że to właśnie Józef Świder (1930-2014) powinien zostać uhonorowany w Galerii Artystycznej. To wybitny polski kompozytor i pedagog muzyczny, wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

W tegorocznej edycji plebiscytu prezydent Marcin Krupa zdecydował o uznaniu głosów mieszkańców zaangażowanych również w ubiegłoroczny plebiscyt i postanowił upamiętnić także Kazimierza Kutza (1929-2018), który zarówno w tym, jak i ubiegłym roku znalazł się w gronie trzech kandydatów z największą liczbą głosów.

W ubiegłym roku, przez epidemię, plebiscyt nie został rozstrzygnięty. Nadzwyczajne okoliczności wymagały od Miasta działań koncentrujących się przede wszystkim na tych przestrzeniach, które najbardziej potrzebowały interwencji samorządu. Dlatego też środki finansowe zabezpieczone wcześniej na zadania związane z organizacją Galerii Artystycznej zostały przeznaczone na inne przedsięwzięcia, a decyzja o wyborze postaci została odłożona w czasie.

"Szanując wolę tych, którzy w ubiegłym roku bardzo licznie zagłosowali na prof. Krzysztofa Uniłowskiego, chcemy oddać cześć także tej postaci, cenionej nie tylko w środowisku akademickim" – dodał prezydent Marcin Krupa. Decyzją prezydenta ten poważany i lubiany wykładowca Uniwersytetu Śląskiego został uhonorowany tablicą pamiątkową, która zawisła przy wejściu do Biblioteki Śląskiej.

Z początkiem każdego roku Katowice organizują plebiscyt, którego celem jest uhonorowanie ludzi świata kultury zasłużonych dla Śląska. Mieszkańcy głosują online bądź tradycyjnie, za pośrednictwem kuponu z gazety miejskiej "Nasze Katowice".

Spośród trzech postaci, które zyskują największą liczbę głosów, prezydent Katowic wybiera zazwyczaj jedną, której rzeźba w połowie września zostaje uroczyście odsłonięta podczas obchodów rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.

W poprzednich edycjach plebiscytu mieszkańcy wskazali: Antoniego Halora, Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudę-Gracza, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Jana Skrzeka, Teofila Ociepkę, Karola Stryję, Pawła Stellera, Stanisława Ligonia, Aleksandrę Śląską, Stanisława Hadynę, Bogumiła Kobielę, Alfreda Szklarskiego, Adolfa Dygacza, Andrzeja Urbanowicza i Tadeusza Kijonkę.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka

Sprawdź także