EN
5.12.2022, 11:38 Wersja do druku

Katowice. Po Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Po Wyspiańskim?” w Śląskim

W piątek, 2 grudnia br., zakończyła się trwająca dwa dni Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Po Wyspiańskim?”, towarzysząca obchodom roku jubileuszowego w Teatrze Śląskim.

fot. Przemysław Jendroska/mat. teatru

W tym roku teatr świętuje 115-lecie swojego istnienia oraz 100-lecie działania sceny polskiej. Patronem tej sceny od 1936 roku jest Stanisław Wyspiański, wybitny inscenizator, dramatopisarz, scenograf, uznawany na twórcę nowoczesnego polskiego teatru. Jego twórczość oraz refleksje dotyczące sztuki stały się inspiracją dla badaczy i krytyków związanych z uniwersytetami oraz uczelniami artystycznymi w całym kraju do trwających dwa dni dyskusji na temat przemian zachodzących we współczesnym teatrze, podejmowanych przez twórców tematach, językach teatralnych i warunkach wytwarzania sztuki. Naukowcy z Krakowa, Warszawy, Poznania, Torunia, Katowic i innych ośrodków akademickich zadawali również pytania o spuściznę Wyspiańskiego. Wykład inauguracyjny wygłoszony przez prof. Dariusza Kosińskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego zainicjował dyskusję, na ile myślenie Wyspiańskiego o teatrze jest dzisiaj aktualne i inspirujące dla współczesnych artystów.

W trakcie dwudniowej konferencji jej uczestnicy mieli okazję wysłuchać ponad dwudziestu referatów i podzielić się refleksjami na ich temat w gronie badaczy teatru, krytyków, artystów, pracowników instytucji kultury oraz studentów. W pierwszym dniu odbył się ponadto panel dyskusyjny z udziałem artystów: Marty Miłoszewskiej (reżyserki, wykładowczyni akademickiej, aktywistki, dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie i założycielki Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych oraz współzałożycielki Grupy Artystycznej Teraz Poliż), Anny Smolar (reżyserki teatralnej i tłumaczki, współpracującej z teatrami w Polsce i za granicą) oraz Wojtka Ziemilskiego (reżysera teatralnego, artysty wizualnego, tworzącego prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii), dotyczący wyzwań i nadziei polskiego teatru, który poprowadziła red. Marta Perchuć-Burzyńska.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Po Wyspiańskim?”, współorganizowana przez Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach, odbyła się w dniach 1 – 2 grudnia 2022 w Teatrze Śląskim.

Źródło:

Materiał nadesłany