EN

10.11.2021, 10:11 Wersja do druku

Katowice. "Krytycznym okiem" - bezpłatne warsztaty krytyki teatralnej w Śląskim

To już ostatnia szansa, żeby wziąć udział w cyklu profesjonalnych szkoleń z zakresu krytyki teatralnej organizowanych przez Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego. Okazja jest niepowtarzalna, bo warsztaty są bezpłatne, a w rolę prowadzących wcielają się prawdziwi specjaliści. A wszystko to bez wychodzenia z domu.

„Krytycznym okiem” to cykl spotkań, które mają za zadanie pobudzić kreatywność i zaktywizować twórczo uczestników. Każde ze zdalnych zajęć poświęcone jest różnym aspektom związanym z pracą krytyka teatralnego oraz pracownika merytorycznego instytucji kultury. Najbliższe spotkania dotyczyć będą kreowania wizerunku i przygotowania do występów publicznych, kuratorowania sztuk performatywnych oraz kreowania marki instytucji kultury. Poprzednie moduły wprowadziły uczestników w zagadnienia interpretacji spektaklu teatralnego, krytykę teatralną oraz przeprowadzanie wywiadów.

Do każdego z omawianych tematów przygotowano elektroniczny podręcznik, który stanowi uzupełnienie wiedzy nabytej w czasie zajęć. Po zakończeniu projektu zeszyty te będą także dostępne nieodpłatnie na stronie internetowej Teatru Śląskiego – zarówno jako forma dokumentacji wykonanej pracy jak i forma popularyzacji dobrych praktyk dydaktycznych, po które będą mogli sięgnąć nieodpłatnie wszyscy zainteresowani.

Zadaniem warsztatów jest także integracja uczestników oraz tworzenie międzypokoleniowego dialogu wokół teatru. Udział w kursie pozwoli na rozwój kompetencji kulturalnych i umiejętności interpretacyjnych, a także umożliwi pogłębianie pasji i poznawanie zawodów okołoteatralnych od strony praktycznej.

Kurs jest przyjazny zarówno dla osób z niepełnosprawnością słuchu (warsztaty tłumaczone są na język migowy) jak i dla seniorów (zagwarantowane zostanie wsparcie informatyczne).
Liczba miejsc w grupach warsztatowych jest ograniczona, a na każdy moduł warsztatowy prowadzona jest osobna rekrutacja. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej Teatru Śląskiego i pod adresem [email protected].

Tematy i terminy wszystkich warsztatów:

MODUŁ I: INTERPRETACJA SPEKTAKLU TEATRALNEGO - zrealizowano
MODUŁ II: KRYTYKA TEATRALNA - zrealizowano
MODUŁ III: PRZEPROWADZANIE WYWIADÓW - zrealizowano
MODUŁ IV: KREOWANIE SWOJEGO WIZERUNKU I PRZYGOTOWANIE DO WYSTĘPÓW PUBLICZNYCH (Marek Rachoń)
6.11 / 11.00-13.00 - zajęcia
10.11 / 16.00-18.00 - konsultacje
13.11 / 11.00-13.00 - zajęcia
MODUŁ V: KURATOROWANIE SZTUK PERFORMATYWNYCH (Izabela Zawadzka)
20.11 / 11.00-13.00 - zajęcia
24.11 / 16.00-18.00 - konsultacje
27.11 / 11.00-13.00 - zajęcia
MODUŁ VI: KREOWANIE MARKI INSTYTUCJI KULTURY (Aleksandra Czapla-Oslislo)
11.12 / 9.00-11.00 - zajęcia
11.12 / 12.00-14.00 - zajęcia
15.12 / 16.00-18.00 – konsultacje

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany