EN
20.03.2023, 14:47 Wersja do druku

Katowice. III Kongres Tańca. „Dyskutujmy. Twórzmy. Działajmy". Oglądaj na YT

19 marca w Muzeum Śląskim w Katowicach rozpoczął się III Kongres Tańca organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W ciągu trzech dni odbędzie się osiem paneli tematycznych prowadzonych przez grupy panelistów wybranych przez środowisko tańca. Trzecia edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem „III Kongres Tańca: Dyskutujmy. Twórzmy. Działajmy”

fot. mat. organizatora

Jednym z nadrzędnych celów Kongresu jest oddanie głosu ludziom tańca w Polsce. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zwrócił się do organizacji reprezentujących środowisko oraz instytucji wspierających rozwój tej dziedziny sztuki z propozycją wskazania ich reprezentantów do poszczególnych paneli. Aby oddać głos także artystom i artystkom niezrzeszonym, NIMiT ogłosił otwarty nabór kandydatów i kandydatek na panelistów i panelistki. Wszyscy razem będą brali udział w dyskusjach na tematy:

Edukacja zawodowa, Kwestie związane z wykonywaniem zawodu, Finansowania tańca, Infrastruktura, Relacje w środowisku tańca, Dostępność, Upowszechniania tańca, Budowanie publiczności i promocji.

Więcej na kongrestanca.pl

Tegoroczny Kongres odbywa się w Katowicach - stolicy Śląska. Wybór ten jest wyrazem uznania dla potencjału i różnorodności tego regionu w obszarze tańca, tak w wymiarze historycznym jak
i współczesnym, co znajduje swój wyraz chociażby w wielości instytucji z tańcem związanych
– mówi Karol Urbański - zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca

Wierzymy, że wybór programu, panelistów i liczny udział uczestników sprawią, że wszystkie ważne kwestie wybrzmią, wyzwania zostaną zdiagnozowane, a możliwe drogi rozwoju wraz z propozycją realnych rozwiązań wskazane. Chcemy, aby kolejne kongresy odbywały się w różnych ważnych dla polskiego tańca ośrodkach. Niech to spotkanie będzie czasem wytężonej pracy, ale też wielkim świętem polskiego środowiska tańca! - dodaje dyrektor Urbański

Transmisja z III Kongresu Tańca na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca:
https://www.youtube.com/watch?v=Pt15x5EXEY8

Wydarzenia towarzyszące III Kongresowi Tańca:

Spektakl „Bestie” – 19 marca godz. 20.00; Teatr Rozbark w Bytomiu.
Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Potańcówka – 20 marca godz. 20.00 – Starochorzowski Dom Kultury w Chorzowie.
Partnerem wydarzenia jest Zespół Pieśni i Tanca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Organizatorem III Kongresu Tańca jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, wydarzenie finansowane z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Śląskie w Katowicach.

Patronat Honorowy nad III Kongresem Tańca objęli:
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Więcej informacji: kongrestanca.pl

O Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca realizuje projekty twórcze, wydawnicze, naukowe i stypendialne. Tworzy nowe standardy współpracy artystów i instytucji. Prowadzi takie projekty jak: Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, Przestrzenie Sztuki, Koryfeusz Muzyki Polskiej, PolandDances czy Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Zespół Instytutu dba o to,  by polscy muzycy i tancerze mogli się stale rozwijać i prezentować swoje dokonania nie tylko  w kraju, ale i za granicą. Wszystkie zadania finansowane są w ramach działalności bieżącej  Instytutu z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. https://nimit.pl/

Źródło:

Materiał nadesłany