EN
25.01.2023, 12:14 Wersja do druku

Katowice. Finał 5. edycji Szkoły Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim

W najbliższy piątek, 27 stycznia, o godz. 19.00 na Scenie w Malarni odbędzie się finał Szkoły Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach prowadzonej przez Artura Pałygę.

fot. mat. teatru

W tym roku usłyszymy fragmenty dramatów, które powstały w ramach 5. edycji Szkoły Pisania Sztuk, a ich wspólnym tematem jest „Odrodzenie!”.

Aktorzy Teatru Śląskiego: Katarzyna Błaszczyńska, Dariusz Chojnacki, Ewa Kutynia, Michał Piotrowski oraz Zbigniew Wróbel przeczytają teksty siedmiu autorów: Michała Łukowicza „Dentist story”, Michała Piedziewicza „O Trofimie, co swoje wiedział”, Anny Wieczorek „Troja. Wojny nie będzie!”, Katarzyny Prudło „Inny księżyc”, Katarzyny Hory „Teresa”, Radka Medarda „Chorea”, a także Carlosa Dimeo, „Za zakrętem”. Czytanie reżyseruje Bartłomiej Błaszczyński.

6. edycja Szkoły Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Zapraszamy również do udziału w zajęciach Szkoły Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 lutego 2023 r. pod adresem [email protected]

Zgłoszenie obejmuje:

1. kilka zdań o sobie z uwzględnieniem doświadczenia pisarskiego i teatralnego
2. odpowiedź na pytanie: „Dlaczego chcę?”
3. fragment tekstu scenicznego o maksymalnej objętości do 5000 znaków napisany w celach rekrutacyjnych na zadany temat.

Tegorocznym tematem jest SZTUKA AKCJI.

Wskazówki do tematu:

Hasło: SZTUKA AKCJI oznacza, że akcja, dzianie się jest kluczowym elementem tekstu. Akcja posiada tempo, dynamikę, zmienność rytmu, napięcie i kulminację. Akcja wciąga, zagarnia, zabiera, porywa. Będąc w akcji, nie mamy czasu na rozważania, tyrady, długie monologi. Myśl przychodzi później, kiedy akcja się skończy i zapada cisza. Wtedy wracamy do akcji, odtwarzając ją i szukając zagubionych sensów.

Tekst nie musi być gotową całością, może być szkicem, zarysem, brudnopisem, a nawet notatkami do czegoś, co mogłoby powstać. Powinien jednak zawierać sytuację dramatyczną.

Temat tekstów rekrutacyjnych może, ale nie musi stać się tematem przewodnim wszystkich zajęć. Zajęcia bowiem kształtują się według potrzeb uczestników i opierają się na rozmowach, rozmowach, rozmowach. Głównym celem zajęć jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni do rozmawiania o tekstach, do czytania innym swoich tekstów i słuchania pozostałych. To jedno jesteśmy w stanie zapewnić: dużo gadania o pisaniu. Jeżeli tego Ci brakuje najbardziej, to z całą pewnością są Twoje zajęcia. Rolą prowadzącego jest prowadzić te rozmowy, moderować je i nienachalnie, acz konsekwentnie kierować je do celu, jakim jest napisanie sztuki.

Zajęcia odbywać się będą co dwa tygodnie, w czwartki od godz. 16:00 do 21:00 w siedzibie Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach od marca do listopada 2023 roku z przerwą wakacyjną.

UWAGA! Osoby, które zakwalifikowały się i brały udział w poprzednich edycjach Szkoły Pisania Sztuk i chcą startować ponownie, są zwolnione z obowiązku nadesłania tekstu rekrutacyjnego. W tym wypadku prosimy tylko o deklarację chęci uczestnictwa i odpowiedź na drugie pytanie rekrutacyjne.

Zajęcia prowadzi dramaturg Teatru Śląskiego, Artur Pałyga – autor nagradzanych sztuk teatralnych wystawianych w Polsce i w świecie, oraz reportaży publikowanych m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Odrze”, „Dużym Formacie” czy „Tygodniku Powszechnym”. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu [email protected] w Gdyni, spektakle na podstawie jego tekstów kilkukrotnie zwyciężyły w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2013 zdobył Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

W ramach zajęć:

  • Praktyka scenicznego pisania (prowadzący: Artur Pałyga)
  • Praca nad samodzielnie przygotowywanymi tekstami.
  • Dyskusje o tekstach pozostałych uczestników zajęć – w trakcie pracy nad nimi.
  • Spotkania z kierownikiem literackim Teatru Śląskiego
  • Jednorazowe zajęcia z reżyserem i dyrektorem Teatru Śląskiego, Robertem Talarczykiem.
  • Spotkanie z krytykiem teatralnym
  • Uczestnictwo w wybranych próbach w Teatrze Śląskim.
  • Uczestnictwo w próbach do czytań performatywnych tekstów powstałych na zajęciach.

Cena: 200 PLN / m-c

Źródło:

Materiał nadesłany