EN

9.11.2021, 17:08 Wersja do druku

Katowice. 9. Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego wkrótce w Filharmonii Śląskiej

5 prawykonań, 47 koncertów i audycji edukacyjnych złoży się na rozpoczynające się 12 listopada 9. Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego.

Inne aktualności

Wydarzenie, zgodnie z tradycją, rozpocznie się w dniu rocznicy śmierci patrona festiwalu, czyli 12 listopada, a zakończy tuż przed rocznicą jego urodzin - 4 grudnia.

Jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej w organizującej wydarzenie Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, tegoroczna edycja nosi tytuł "Genesis". Hasło to odwołuje się do poszukiwania źródeł odrodzenia po trudnym okresie lockdownu, który sprawił, że poprzednia odsłona festiwalu odbywała się w wersji online. To nawiązanie do potrzeby odnowienia bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, ale także – do źródeł muzyki Góreckiego.

Jednym z tropów będzie wprowadzenie do programu utworów ze słowiańskich szkół narodowych. Utwory Henryka Mikołaja Góreckiego zostaną zestawione z dziełami jego profesora, Bolesława Szabelskiego, obok tego znajdą się utwory kolejnych pokoleń kompozytorów. Zabrzmi dzieło jego syna, Mikołaja Piotra Góreckiego, solistką w jednym z koncertów będzie jego córka, Anna Górecka, a koncertami dyrygować będzie jego wnuk, Jan Stańczyk. Zgodnie z tradycją, w program festiwalu wpisane są prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów.

Będzie to okazja do usłyszenia po raz pierwszy dzieł: Mikołaja Piotra Góreckiego, Mikołaja Majkusiaka, Pawła Łukaszewskiego, Adama Wesołowskiego i Piotra Pudełka. Przede wszystkim jednak rozbrzmiewać będzie muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego. Filharmonicy wykonają jedną z kompozycji z cyklu, z którego zaczerpnęli podtytuł festiwalu – "Genesis". Zabrzmią również chóralne "Twoja cześć chwała", "Quasi una Fantasia" op. 78 na orkiestrę smyczkową, "Muzyka staropolska" op. 24 na orkiestrę symfoniczną, czy "Pieśni o radości i rytmie" op. 7 na dwa fortepiany i orkiestrę.

Program festiwalu wypełnią ponadto kompozycje takich twórców, jak m.in. Piotr Czajkowski, Siergiej Rachmaninow, Wojciech Kilar, Antonín Dvořák, Andrzej Panufnik, Michał Spisak, Eugeniusz Knapik i Igor Strawiński. Wystąpią m.in.: Anna Górecka, Christian Schumann, Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz, Bartłomiej Duś, Yaroslav Shemet, Mirosław Jacek Błaszczyk, Piotr Pławner, Maciej Tomasiewicz oraz zespoły Filharmonii Śląskiej: Orkiestra Symfoniczna, Chór i Śląska Orkiestra Kameralna.

Festiwalowi towarzyszyć będą także dodatkowe wydarzenia, jak spotkanie z kompozytorami, Pawłem Łukaszewskim i Adamem Wesołowskim – rozmowa o genezie powstawania utworu muzycznego, wystawa "Henryk Mikołaj Górecki. Człowiek. Artysta. Patron" oraz premierowa publikacja nutowa partytury "Magnificat" Bolesława Szabelskiego.

9. Międzynarodowe Dni H.M. Góreckiego Genesis zostały objęte honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Festiwal dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Prawykonania dzieł Mikołaja Majkusiaka i Pawła Łukaszewskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 r. w Czernicy koło Rybnika. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (obecna Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego). W 1958 r. zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Po skończonych studiach w 1965 r. związał się z macierzystą uczelnią. Od 1968 r. był jej wykładowcą. W 1975 r. został rektorem; funkcję tę pełnił przez cztery lata.

Światową sławę przyniosła Góreckiemu skomponowana w 1975 r. III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" - jednak dopiero po osiemnastu latach od jej powstania. Stało się to dzięki nagraniu tego utworu przez London Sinfonietta z solistką Dawn Upshaw. Płyta rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX wieku. Kompozytor został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego - najwyższym odznaczeniem papieskim, jakie może otrzymać osoba świecka. W październiku 2010 r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Kompozytor zmarł 12 listopada 2010 r. w Katowicach.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka