EN

7.06.2023, 15:19 Wersja do druku

Jelenia Góra. Laureat nagrody portalika24.pl czytał dzieciom w SP7

Aktorzy-lalkarze, Lidia Lisowicz i Emil Musialski, zostali laureatami nagrody przyznanej przez młodych widzów i portalik24.pl, za występ w „Cesarzu" autorstwa i w reż. Freda Apke na scenie Zdrojowego Teatru Animacji im. Bogdana Nauki. Wręczenie nagrody miało miejsce w środę, 7 czerwca, podczas finału kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom" w bibliotece jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza.

fot. www.portalik24.pl

Emil Musialski był gościem specjalnym w szkolnej bibliotece SP7 podczas finału XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Książka jest jak ogród". Młody artysta przeczytał najmłodszym uczniom wybrane fragmenty powieści podróżniczo–przygodowej Daniela Defoe z 1719 – „Przypadki Robinsona Crusoe".

Lidia Lisowicz nie mogła osobiście przybyć na imprezę do odbioru nagrody, bo właśnie uczestniczy w ostatnich próbach do najnowszego przedstawienia „Rozbójnik Hotzenplotz". Utalentowana i doświadczona aktorka Zdrojowego Teatru Animacji im. Bogdana Nauki, posiadająca w dorobku dziesiątki ról, została doceniona za barwną i wyrazistą tytułową kreację w „Cesarzu". To pierwszoplanowa rola męska. Lidia Lisowicz stworzyła postać unikalną, lecz bardzo prawdopodobną.

W 1979 w Jeleniogórskim Teatrze Animacji – Lidia Lisowicz debiutowała w „Czarodziejskim młynie" Aliny i Jerzego Afanasjewów w reż. ówczesnego dyrektora Andrzeja Dziedziula. W latach 1980–89 grała w placówce pod wodzą Janusza Ryla–Krystianowskiego. Początkowo obsadzana była głównie w rolach myszek, motyli, żabek, kurczaków oraz innych niesfornych i sympatycznych stworzeń, aż przyszedł czas na role matek i czarownic. Teatr lalek jest jej ogromną pasją, a możliwość dzielenia się wiedzą i umiejętnościami z młodszymi kolegami – wielką radością. Te cechy wykorzystywała z powodzeniem realizując warsztaty, podczas których młodzi uczestnicy mogli odkrywać znaczenie słowa i gestów na scenie. W 1998 otrzymała Srebrny Kluczyk w plebiscycie popularności. Ostatnie lata jej twórczości scenicznej były nieustannie owocne i wysoko oceniane w środowisku lalkarskim. A zwieńczeniem tego był wspomniany „Cesarz".

Emil Musialski to świeżo upieczony absolwent Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego we Wrocławiu. W 2022 został uhonorowany zespołową nagrodą specjalną na jubileuszowym 40. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi wraz z obsadą aktorską przedstawienia „Złe zabawy" (na podstawie tekstu Maliny Prześlugi w reż. Dudy Paivy). Tegoroczne wyróżnienie zostało przyznane przez jeleniogórskich młodych widzów i portalika24.pl za udany debiut teatralny – rolę koniuszego Lo w spektaklu „Cesarz" Zdrojowego Teatru Animacji im. Bogdana Nauki. Emil Musialski ma za sobą również debiut telewizyjny – wystąpił gościnnie w roli Teodora, sympatii córki prof. Andrzeja Falkowicza (w tej roli Michał Żebrowski) w dwóch odcinkach serialu TVP2 „Na dobre i na złe" (2022).

Tytuł oryginalny

Jelenia Góra. Laureat nagrody portalika24.pl czytał dzieciom w SP7

Źródło:

www.portalik24.pl
Link do źródła

Autor:

Merwan