EN
27.06.2022, 18:08 Wersja do druku

Internet. „Gadające głowy” Jana P. Matuszyńskiego - premiera w Ninatece

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na internetową premierę filmu Gadające Głowy 2021 w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, która odbędzie się na platformie Ninateka.pl 27 czerwca o godz. 19:00. Film powstał w hołdzie Krzysztofowi Kieślowskiemu – twórcy, który stał się ważną postacią w historii światowego kina i przez stawianie fundamentalnych pytań wpisał się w nastrój swoich czasów. Dokument został nakręcony na 80. rocznicę urodzin Kieślowskiego.

mat. Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego

Inne aktualności

Reżyser Jan P. Matuszyński realizował go w czasie pandemii koronawirusa, za pośrednictwem internetowych platform komunikacyjnych. Te same pytania, które Kieślowski zadał uczestnikom filmu Gadające głowy z 1980 roku, Matuszyński skierował do byłych współpracowników reżysera Przypadku oraz do miłośników jego twórczości. Film Gadające Głowy 2021 miał swoją premierę podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Teraz, w 81. Rocznicę urodzin Krzysztofa Kieślowskiego, po raz pierwszy będzie miał swoją premierę online, na darmowej, ogólnodostępnej platformie Ninateka.pl.

Film Gadające głowy 2021 jest inspirowany jednym z najważniejszych filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego pt. Gadające Głowy z 1980 r., w którym reżyser zadaje swoim rozmówcom te same, z pozoru proste pytania: Kim jesteś? i Czego byś chciał?. Pytania te będą zresztą później wybrzmiewać w kolejnych filmach fabularnych tego reżysera. Gdy dokument był realizowany 1980 roku, rozpoczynała się właśnie dekada przemian społecznych i politycznych, które doprowadziły do zerwania Żelaznej Kurtyny. Reżyser, dzięki swojemu niebywałemu instynktowi obserwatora, z pewnością wyczuwał czas i nastrój, w którym zdecydował się stworzyć ten pewnego rodzaju zapis stanu świadomości Polaków epoki przedsolidarnościowej. Powstał film wyjątkowy, będący nie tylko świadectwem historii narodu, ale i zapisem ponadczasowych emocji i nastrojów zwyczajnych ludzi – od rocznego dziecka do stuletniej kobiety.

Czy zatem obecnie, po ponad 40 latach, te egzystencjalne pytania straciły na wartości? Jakie będą odpowiedzi na pytania Kieślowskiego w roku 2021, czasie komunikacji globalnej i mediów społecznościowych, ale również ograniczonych pandemią kontaktów społecznych? Aby się przekonać, twórcy wykorzystali zdobycze technologii w komunikacji społecznej. Pytania zadali współczesnym ludziom filmu, którzy znali i współpracowali z Kieślowskim oraz tym, dla których On i jego twórczość są nadal ważne.

Film powstał całkowicie w warunkach online. Zamiast tradycyjnej kamery wykorzystane zostały platformy videostreamingowe. Wśród jego rozmówców byli Maja Komorowska, Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Zanussi, Artur Barciś, Irène Jacob, Ildikó Enyedi i Asghar Farhadi.

Spotkania online stały się podstawą funkcjonowania każdego z nas i bywają zaskakująco bliskie dokumentalnej kamery z "Gadających głów". Mam przynajmniej taką nadzieję, że tak będzie w tym przypadku, licząc na szczerość i otwartość wyjątkowych rozmówców. Uznaliśmy, że warto filmowcom i osobom bliskim Kieślowskiemu zadać teraz pytania z „Gadających głów”, ponieważ suma tych głosów może dać efekt dużo bardziej intrygujący i ważny, daleko wychodzący poza zwyczajne oddanie czci. Jestem ciekawy tych odpowiedzi. Szczególnie że obecnie nas otaczający świat często na głębsze pytania daje jedynie odpowiedzi powierzchowne i raczej mało przemyślane. Wierzę, że nasi rozmówcy będą w stanie przełamać ten trend i wspólnie pokażemy, że duch Kieślowskiego ciągle w nas krąży. Liczę, że przy okazji znaczenie słów, zdań i wypowiedzi na nowo nabierze, przynajmniej przez chwilę, większego znaczenia. W natłoku informacji i pędzie teraźniejszości „Gadające głowy” mogą dać chwilę na zatrzymanie i zastanowienie się nad rzeczami podstawowymi – mówił o filmie przed jego realizacją Jan P. Matuszyński.

Źródło:

Materiał nadesłany