EN
23.01.2023, 19:18 Wersja do druku

Hajnówka. Polsko-norweski projekt „Sztuka bliżej natury”

mat. organizatora

Hajnówka Centralna – Stacja Kultury rozpoczęła nowy projekt – Sztuka bliżej Natury. Realizuje go w partnerstwie z Hardanger Folkehøgskule z Norwegii oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Ludowym. Projekt jest finansowany z Funduszy norweskich oraz Funduszy EOG.

Dzięki projektowi powstaną dwie strategie - rozwoju przedsiębiorczości kulturalnej oraz rozwoju publiczności. Napisane zostaną trzy scenariusze – do spektaklu „Cisza lasu”, a także scenariusz działań do warsztatów Cosplay i do warsztatów Minimal Art. Stworzony będzie drewnal, który wzbogaci murale namalowane już na budynku starego dworca Hajnówki Centralnej.

- Bardzo dużą uwagę przywiązujemy do udostępniania naszych działań – mówi Agata Rychcik-Skibiński z Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury, pomysłodawczyni projektu. – Naszym celem jest poprawienie dostępu do kultury. Będziemy go realizować w wymiarze lokalnym, a więc dla mieszkańców Podlasia oraz województwa zachodniopomorskiego, gdzie działa nasz polski partner. W wymiarze globalnym będziemy pracować z norweskim partnerem, dedykując działania mieszkańcom południowej Norwegii i państw europejskich, z którymi współdziałamy.

W ramach udostępniania powstanie m.in. audiodeskrypcja do spektaklu „Cisza lasu”. Promocja projektu po polsku, norwesku i angielsku, umożliwi nagłośnienie działań w szerokim międzynarodowym kręgu odbiorców kultury. Warto dodać, że spektakl zrealizowany przez Hajnówkę Centralną z norweskim partnerem teatralnym, Studium Actoris, w 2021 roku, w ramach poprzedniego projektu - Sztuka bliżej Ludzi, zdobył rozgłos i znakomite opinie międzynarodowej publiczności. Działanie będzie realizowane w Polsce, w Hajnówce Centralnej oraz w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym jak też w Norwegii, w Hardanger Folkehøgskule, przez cały rok 2023.

- Spektakl „Cisza lasu” będzie prezentowany w przestrzeni leśnej. Zbudujemy mobilną scenę z drewna, łącząc naturę z technologią i multimediami – mówi Dariusz Skibiński z Hajnówki Centralnej. - Powstanie innowacyjny spektakl teatralny ze scenariuszem opartym na opowieściach osadzonych w Areszcie Śledczym. Scenografia będzie wkomponowana w naturalne otoczenie, wprowadzimy łagodne przejścia między sceną i środowiskiem. Projekt Sztuka bliżej Natury, ma przyczynić się do włączenia do grona odbiorców grup dotychczas nieco pomijanych, m.in. osadzonych w zakładach karnych, osób niewidomych (dzięki audiodeskrypcji), osób niepełnosprawnych ruchowo (dzięki zakupieniu mat dojazdowych). Projekt włącza też mniejszości narodowe i etniczne poprzez wspólną realizację drewnala, który pojawi się dzięki tej inicjatywnie na budynku Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany