EN

19.06.2024, 12:49 Wersja do druku

Hajnówka. Integracyjne warsztaty projektowania lampionów w Hajnówce Centralnej – Stacji Kultury

W Hajnówce Centralnej – Stacji Kultury, czyli na dawnym dworcu kolejowym, od poniedziałku odbywają się integracyjne warsztaty projektowania lampionów do spektaklu „Światło jest w nas – parada lampionów”. Uczestniczą w nich młodzież i dorośli.

fot. M. Zakrzewski

Projekt jest realizowany w ramach konkursu grantowego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Kultura wrażliwa. Warsztaty w Hajnówce potrwają do czwartku, 20 czerwca. Kolejne odbędą się w Gdańsku, podczas festiwalu FETA.

Pomysł z Hajnówki zyskał uznanie jury i dofinansowanie, dzięki czemu odbywają się warsztaty projektowania lampionów oraz zajęcia teatralne i muzyczne dla przyszłych uczestników parady, a ściślej parad lampionów. Integracyjne przemarsze z lampionami odbędą się bowiem w Warszawie (29 i 30 czerwca o godz. 21 w Parku Szczęśliwickim podczas Ochockiego Pleneru Teatralnego) oraz w Gdańsku i 14 lipca, o godz. 21, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA) i naturalnie w Hajnówce (4 sierpnia godz. 21 w amfiteatrze i parku miejskim podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep).

- Ustalamy nowy status Hajnówki Centralnej – nasz dworzec staje się miejscem integracji międzyśrodowiskowej – mówi Darek Skibiński, reżyser parady i dyrektor artystyczny Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury.

- Projekt jest realizowany w partnerstwie z lokalnymi organizacjami w Hajnówce, a także w Polsce, które współpracują ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami – mówi Agata Rychcik-Skibińska. W tworzenie barwnego a zarazem magicznego widowiska oraz nabywaniu nowych umiejętności artystycznych przez młodzież i dorosłych włączyli się następujący partnerzy i patroni medialni: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Hajnówce, Środowiskowy Dom Samopomocy w Hajnówce, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hajnówce, Stowarzyszenie Integracja wraz z portalem niepełnosprawni.pl, Fundacja Kultura bez barier, Stowarzyszenie Scena 96, Gdański Archipelag Kultury, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep, Polskie Radio Białystok , Gazeta Współczesna, TV Podlasie, TVK Hajnówka.

Źródło:

Materiał nadesłany