EN
18.03.2023, 08:10 Wersja do druku

Gorzów Wlkp. Promocja książki „Antologia dramatu lubuskiego”

W piątek, 17 marca w Teatrze im. J. Osterwy o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie  promujące książkę dr. Andrzeja Bucka pt. „Antologia dramatu lubuskiego".

fot. mat. teatru

"Antologia" stanowi wybór utworów dramatycznych pozwalający sięgnąć jedynie po dzieła najwartościowsze. Dramaty powstałe w ciągu ostatnich kilkunastu lat układają się w obraz historii regionu, pokazują też, jakim wyzwaniom musieli sprostać ich autorzy, piszący często na zamówienie dyrektorów Teatrów. Tytuły zawarte w publikacji mają za sobą nie tylko próbę sceny, ale i znaczące premiery. Antologia jest cennym źródłem wiedzy o dramacie lubuskim, kompendium wiedzy dla środowisk akademickich i artystycznych.

Jest to wybór sztuk teatralnych, autorów: Ireneusza Kozioła, Iwony Kusiak, Czesława Markiewicza, Mariusza Puchalskiego, Wojciecha Śmigielskiego. Każda sztuka została uzupełniona autorską notą bio-bibliograficzną, która prezentuje lubuskie środowisko osób piszących sztuki teatralne, zarówno tych bardzo młodych, jak i tych z długoletnim stażem pisarskim. Całość opatrzona została Posłowiem dr Andrzeja Bucka (autora książek: m.in. "Lubuski Teatr 1971-2003", "Teatr Drewniana Kurtyna") wprowadzającym w specyfikę gorzowskiego i zielonogórskiego środowiska teatralnego.

Dr Andrzej Buck piastuje stanowisko dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Jest absolwentem filologii polskiej. Od lat pracuje jako bibliotekoznawca, literaturoznawca, dziennikarz, edytor, historyk i krytyk teatru, animator kultury.

W 1989 roku uzyskał doktorat nauk humanistycznych w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie..

Dr Andrzej Buck jest autorem i współautorem książek: „Lubuski Teatr w latach 1972-2003. Dokumentacja” (2003), „Teatr w mieście bez teatru” (2008), „Teatr Drewniana Kurtyna Żarskiego Domu Kultury” (1978-2008) (2008), „Antologia Lubuskiego Dramatu” (2013), „Czasopisma literackie młodych i dla młodych po roku 1945” (2019), „Nowe technologie i nowe przestrzenie – dlaczego warto modernizować biblioteki?” (2018), „Miejsce spotkań. Biblioteka jako przestrzeń społeczna” (2019), „Wiedza, gust, kompetencje. Kultura literacka, teatralna, czytelnicza i cyfrowa we współczesnej bibliotece” (2020), „Teatr małej ojczyzny. Szkice do dziejów Lubuskiego Teatru 1951-2010” (2021) oraz wielu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu historii prasy, dziejów teatru, życia literackiego i współczesnych bibliotek. Współredaktor „Almanachów Teatralnych” oraz „Zeszytów Teatralnych Lubuskiego Teatru”, kilkuset programów teatralnych. Redaktor naczelny kwartalnika „Pro Libris” oraz rocznika „Zielonogórskie Studia Bibliotekoznawcze”.

Organizatorami wydarzenia jest Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.

Źródło:

Materiał nadesłany