EN
14.10.2021, 08:10 Wersja do druku

Gorzów Wlkp. Premiera musicalu w Teatrze Osterwy

15 października odbędzie się w gorzowskim teatrze premiera musicalu wg. libretta Andrzeja Ozgi „1980-Ty”.

fot. mat. teatru

Chłopak spotyka dziewczynę. Dziewczyna chłopaka. Historia stara jak świat i wieczna, jak miłość. Tak też rozpoczyna się i nasza musicalowa opowieść o miłości i wierności sobie. Rzecz o młodych ludziach uczących się nawzajem nowych słów ze słownika nadziei.
Słowem: Romans z polskim rokiem 1980. w tle.

„1980-Ty” to widowisko muzyczne osnute wokół autentycznych wydarzeń polskiego sierpnia 1980. roku. Opowiada o dwojgu ludzi, którzy z każdym dniem dojrzewają do rodzącego się w nich uczucia. Podobnie jak polskie społeczeństwo tego czasu dojrzewało do solidarności pisanej tak dużą jak i małą literą oraz do prawdziwej wolności i demokracji. Przesłaniem spektaklu jest przypomnienie tych wyjątkowych chwil w historii naszego kraju, gdy „Solidarność” była nie tylko na ustach całego świata, ale i w sercach milionów Polaków.

Nasz musical nie opowiada jednak o znanych aktorach tamtych wydarzeń, lecz o ludziach zwykłych. Zarówno o tych zdeterminowanych i zaangażowanych, jak i tych nieraz zaskoczonych rolą jaką przyszło im odegrać na tle historii, która okazała się wielkim przełomem również w ich własnym życiu.
To opowieść o tworzeniu się więzi, poczucia wspólnoty i odkrywaniu w sobie tego, co najlepsze.

W naszym musicalu pragniemy pokazać, że rok 1980-ty był rokiem wyjątkowym, a będący jego kulminacją Polski Sierpień uruchomił w ludziach poczucie jedności i niespotykane wcześniej pokłady zaufania społecznego. I zwłaszcza o tym w dzisiejszych czasach warto przypominać.

Co z tego w nas pozostało, a co z czasem zaczęło nam umykać? Te pytania twórcy pragną pozostawić otwarte, licząc na to, że każdy z widzów odpowie na nie sam i to właśnie będzie podstawą katharsis - silnych, oczyszczających wzruszeń każdego musicalowego wieczoru w teatrze gorzowskim na spektaklu „1980-Ty”.

 Spektakl wyreżyserował Jan Tomaszewicz, który do współpracy zaprosił Natalię Kołodziej, odpowiedzialną za kostiumy i scenografię, Marka Zalewskiego, który stworzył muzykę do libretta, Tomasza Tworkowskiego, choreografa.
Spektakl prezentowany jest w ramach Miejskiej Kampanii Profilaktycznej. Celem kampanii jest promowanie życia kreatywnego, wolnego od nałogów.

Źródło:

Materiał nadesłany