EN
18.03.2023, 15:22 Wersja do druku

Gliwice. Perełki muzyki dawnej w Ruinach Teatru Victoria. W ramach Festiwalu All'improvviso w marcu odbędzie się koncert muzyki pasyjnej

Inne aktualności

W sobotę 25 marca w ramach międzynarodowych obchodów Europejskiego Dnia Muzyki Dawnej, Międzynarodowy Festiwal All'improvviso zaprasza na koncert muzyki pasyjnej. Udział wezmą w nim Chór Polskiego Radia w Krakowie i znakomici instrumentaliści.

European Early Music Day organizowany jest co roku 21 marca, a data tej uroczystości nie jest przypadkowa, choć przede wszystkim kojarzy się nam z pierwszym dniem wiosny. Otóż 21 marca 1685 roku na świat przyszedł Johann Sebastian Bach - kompozytor będący punktem odniesienia nie tylko dla swej epoki, ale i całej historii sztuki.

Święto to ustanowiła dekadę temu Europejska Sieć Muzyki Dawnej REMA, aby podkreślić wagę wykonawstwa historycznego ponad tysiąca lat twórczości średniowiecza, renesansu i baroku.

Muzyka na Wielki Post

W kilka dni po rocznicy urodzin mistrza muzyki polifonicznej w klimatycznych Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach organizatorzy All’improvviso zapraszają na pierwszy w tym roku festiwalowy koncert. Jego program wprost nawiązywał będzie do okresu Wielkiego Postu.

– Wypełni go muzyka m.in. Jana Sebastiana Bacha oraz tworzących przed nim Johanna Hermanna Scheina i Heinricha Schütza, ale także wybitnego przedstawiciela włoskiej muzyki okresu renesansu – Giovanniego Pierluigi da Palestriny. Będzie też refleksja muzyki dawnej na współczesną w postaci utworu Francoisa Poulenca. Każdy więc odnajdzie w tym koncercie coś dla siebie – mówi Artur Malke z Towarzystwa Kulturalnego FUGA.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Perełki muzyki dawnej w Ruinach Teatru Victoria. W ramach Festiwalu All'improvviso w marcu odbędzie się koncert muzyki pasyjnej

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.