EN

7.06.2024, 14:26 Wersja do druku

Genua. Poezja i podróże do Włoch w twórczości Zbigniewa Herberta

Fragmenty wierszy i prozy poetyckiej Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku, zostaną zaprezentowane we współpracy z Teatro Pubblico Ligure w Genui. Premiera spektaklu „Chmury nad Ferrarą” odbędzie się podczas 30. Międzynarodowego Festiwalu Poezji w Genui br. Wydarzenie wpisuje się w obchody 100. rocznicy urodzin poety.

fot. mat. organizatora

„Chmury nad Ferrarą” to nowy spektakl Teatro Pubblico Ligure w reżyserii Sergio Maifrediego, który powierzył poezję Herberta głosowi Giuseppe Cedern’emu, wybitnemu aktorowi teatralnemu a transpozycję muzyczną Michele Sgangi.

Spektakl „Chmury nad Ferrarą” prezentuje podróż Herberta do Włoch, odwiedziny i fascynację Arezzo, Orvieto, Siena, Paestum, Rovigo, Ferrara oraz Piero Della Francesca, Luca Signorellim, Duccio di Buoninsegna czy też doznaniami związanymi ze smakowaniem dobrego wina, makaronów, pizzy i cappuccino.

W sztuce będzie można usłyszeć około dwudziestu wybranych fragmentów wierszy i prozy poetyckiej Zbigniewa Herberta, zaczerpniętych z tomu „Barbarzyńca w ogrodzie” przetłumaczonych przez Pietro Marchesaniego, pierwszego, który szerzył we Włoszech wiedzę o Herbercie, założyciela katedry slawistyki na Uniwersytecie w Genui.

Sergio Maifredi, założyciel Teatro Pubblico Ligure ma już na swoim koncie kilka spektakli promujących polską kulturę. W 2023 roku była to sztuka „Posłuchaj, jak głośno bije twoje serce” z Maddaleną Crippą oraz wystawa „Radość pisania” poświęcona noblistce Wisławie Szymborskiej. W marcu 2024 zaprezentował spektakl p.t. „Czerwone Maki”, wyprodukowany przez TPL, upamiętniający 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Spektakl poświęcony losom żołnierzy gen. Władysława Andersa został wyreżyserowany przez niego samego, na scenie wystąpił Massimiliano Cividati, a towarzyszyła muzyka skomponowana i wykonywana na żywo przez Gennaro Scarpato (perkusja) i Andreę Zani (fortepian). Za historyczną konsultację produkcji odpowiedzialna była prof. Krystyna Jaworska. Prapremiera odbyła się w Teatrze Miejskim w Sori (Genua) w ramach festiwalu Soriteatro 23/24, a następnie w Teatro Litta w Mediolanie.

11 listopada 2024, w dniu polskiego Święta Niepodległości, ,,Papaveri Rossi’’ zostaną wystawione w rzymskim Teatro Vittoria.

„Chmury nad Ferrarą” zostaną zaprezentowane 8 czerwca w Genui. Po tym debiucie zostaną wystawione w niedzielę, 9 czerwca w Salaborsa w Bolonii (Auditorium Biagi, Piazza del Nettuno 3). Następną okazję włoscy widzowie będą mieli dopiero 28 października w Teatro Vittoria w Rzymie.

Teksty Zbigniewa Herberta zostały udostępnione dzięki uprzejmości Fundacji im. Zbigniewa Herberta, który posiada prawa autorskie.

W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin poety 7.06 rozpoczyna się projekt interdyscyplinarny „Ścieżkami Pana Herberta”. Jest to instalacja realizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z włoskimi Urzędami Miejskimi w Sienie i Orvieto, Instytutem Polskim w Rzymie. Projekt wspiera Fundacja im. Zbigniewa Herberta oraz UNESCO.

Projekt składa się z instalacji 7 standów, które staną we włoskich miastach Siena i Orvieto, w miejscach, które odwiedził Zbigniew Herbert w 1959 roku i opisał w „Barbarzyńcy w Ogrodzie”.

  • Miejsce: Teatro Pubblico Ligure (Teatr Publiczny w Liguri), Palazzo Ducale, Sala del Maggior Consiglio – Piazza Matteotti 9, Genua

  • Reżyseria: Sergio Maifredi

  • Wykonanie: Giuseppe Cederna

  • Muzyka napisana i wykonana na fortepianie przez Michele Sganga

  • Dramaturgia Giuseppe Cedernai Sergio Maifredi

  • Doradztwo i współpraca z tekstami Pietro Marchesani, Andrei Ceccherelli, Francesce Fornari i Alessandro Niero

  • Organizatorzy: Instytut Adama Mickiewicza

  • Współpraca: Fundacja im. Zbigniewa Herberta, Instytut Polski w Rzymie,Region Ligurii, Gmina Bolonia, Biblioteka Bolonia oraz Centrum Poezji Współczesnej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Kultury Włoch.

  • Patronat: Konsulat Generalny RP w Mediolanie

  • Grafikę plakatu opracował Michał Jandura

Źródło:

Materiał nadesłany