EN

23.08.2021, 08:47 Wersja do druku

Gdańsk. Wkrótce IX Festiwal Kultury Żydowskiej "Zbliżenia"

Dziewiąta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA zwraca się w stronę korzeni. Korzeni rozumianych jako pochodzenie, tożsamość oraz drogę do odkrywania własnej tożsamości. W dniach 2-5 września Fundacja Kultury Zbliżenia zaprasza do wspólnego poszukiwania historii przodków, bo każda historia jest ważna i warta tego, aby o niej opowiedzieć.

fot. mat. organizatora

W czwartek 2 września festiwal otworzy w projekcja filmu dokumentalnego „W cieniu Wielkiej Synagogi” - o dziejach Żydów w Gdańsku na przestrzeni ostatnich wieków. Projekcja będzie połączona z promocją płyty DVD. W piątek ugości nas Centrum św. Jana, gdzie odbędą się trzy wyjątkowe koncerty. Specjalny repertuar przygotowują tacy artyści, jak Maja Miro, Patrycja Betley, Ola Bilińska,  Michał Fetler, Łukasz Owczynnikow, Ayelet Ori Benita, Kasia Kadłubowska, Mikołaj Trzaska, Ido Bukelman oraz Adam Żuchowski. Nie można przegapić takiej kumulacji doskonałych dźwięków.

Sobota i niedziela zapowiadają się pracowicie, ponieważ przygotowaliśmy ciekawą ofertę warsztatową. Zapraszamy do udziału w warsztatach ceramicznych, wypalania w drewnie, poszukiwania własnych korzeni oraz tkania dywanu. Doświadczenie poprzednich edycji  ZBLIŻEŃ pokazuje, że zdecydowanie warto śledzić informacje o zapisach i zarezerwować miejsce dla siebie. Przypominamy, że na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy.

W weekend udamy się na spacery po Gdańsku, podczas których poznamy historie gdańskich Żydówek, wyjątkowych kobiet, których życie i praca na zawsze złączyła je z naszym miastem. Organizatorem spacerów jest Instytut Kultury Miejskiej.
Z ogromną przyjemnością zapraszamy również na wykłady takich osobowości, jak Magdalena Buda, Magdalena Sommer, Piotr Paziński, Hanna Kossowska, prof. Joanna Degler (Lisek),  Karolina Szlęzak i Kinga Urbańska. Wykładowcy zabiorą Was wyjątkową podróż do korzeni żydowskiej kultury, historii, języka oraz kuchni.
Dla miłośników literatury przygotowaliśmy spotkania z Mikołajem Grynbergiem oraz Karoliną Przewrocką-Aderet, którzy opowiedzą o swoich książkach i doświadczeniach.

Gratką dla amatorów teatru będzie sobotnie czytanie dramatu Savyon Liebrecht „Pustynne jabłka” w reżyserii Marka Branda, z udziałem trójmiejskich aktorów, z muzyką Ignacego Jana Wiśniewskiego.

Podobnie zresztą jak na czytanie dzieł autorów z naszej grupy Mentlik Gdański. Będzie to zwieńczenie wielomiesięcznego projektu literackiego, gdzie pod okiem profesjonalistów, uczestnicy zajęć mogli szlifować swój warsztat literacki. Zobaczymy jak wspólna praca wpłynęła na ich wenę i jak daleko poniosła ich artystyczna wyobraźnia.

Zapraszamy również na wystawę Oli Molendy Reikanut – Pustka - osobistej opowieści o poszukiwaniu korzeni i związanym z nim poczuciu Pustki spowodowanej brakiem informacji o żydowskich przodkach mieszkających w Polsce przed II wojną światową.  
W niedzielę zapraszamy do odkrywania korzeni gdańskich Żydówek. Anna Zielińska-Fedoruk zabierze nas w podróż pełną wytrwałości, pasji, poświęcenia i niesamowitej kobiecej siły.
Zwieńczeniem IX edycji Festiwalu ZBLIŻENIA będzie koncert studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, który odbędzie się w Nowej Synagodze. Academia Musica Judaica | Godzina w raju to spotkanie z uniwersalnym dążeniem człowieka do zatrzymania poczucia doskonałości i piękna, zrealizowane pod okiem Dominiki Glapiak i Mai Miro-Wiśniewskiej. Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji na www.zblizeniafestiwal.org
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz American Jewish Joint Distribution Committee.

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy na wszystkie wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy od 20 sierpnia na https://evenea.pl/pl

Uczestnictwo w Festiwalu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Festiwalu, udzieleniem zgody na nieodpłatne fotografowanie i filmowanie osób oraz na rejestrację, transmitowanie i rozpowszechnianie głosu i/lub wizerunku do celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych, reklamowych oraz promocyjnych, w związku z jakimkolwiek programem lub publikacją, w których zostanie wykorzystane nagranie Festiwalu.


Źródło:

Materiał nadesłany