EN

5.06.2023, 12:22 Wersja do druku

Gdańsk. W Wybrzeżu próbują „Piękną Zośkę" w reż. Marcina Wierzchowskiego

W Teatrze Wybrzeże trwają próby do PIĘKNEJ ZOŚKI w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Premiera spektaklu odbędzie się w piątek, 7 lipca na Scenie Malarnia. Zachęcamy do obejrzenia video od kulis.

O SPEKTAKLU

W roku 1927 w podkrakowskiej wsi dochodzi do zbrodni, która elektryzuje całą Polskę. Ofiarą jest chłopka, muza słynnych krakowskich malarzy, młodopolska modelka Zofia Paluchowa, znana jako Piękna Zośka. Jedyny podejrzany w tej sprawie - jej mąż Maciej, szewc i rolnik - nie przyznaje się do winy. Rozpoczyna się proces sądowy. Każdy kolejny świadek przybliża nas coraz bardziej do miejsca zbrodni - domu Paluchów. W mrocznej chłopskiej chacie nic nie jest tym, czym się wydaje. Trzeba naszkicować ją na nowo, wymierzyć dokładnie emocje, wybielić ściany, żeby dało się usiąść przy wspólnym stole, i zatkać uszy, by nie słyszeć krzyku. Wkraczamy w dramat rodzinny, który stawia pytania o przemoc zapisaną w wiejskim krajobrazie i ludowych pieśniach jak w naszym DNA.

Justyna Bilik, Marcin Wierzchowski
PIĘKNA ZOŚKA
Reżyseria: Marcin Wierzchowski
Scenariusz: Justyna Bilik, Marcin Wierzchowski
Dramaturgia: Maciej Bogdański
Scenografia i kostiumy: Magda Mucha
Muzyka: Marta Zalewska
Choreografia: Aneta Jankowska
Światło: Szymon Kluz

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz, Katarzyna Dałek, Karolina Kowalska, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Biedroń, Maciej Konopiński, Grzegorz Otrębski, Marek Tynda.

Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Inspicjent – sufler: Katarzyna Wołodźko

Premiera: 7 lipca 2023 roku na Scenie Malarnia
Kolejne spektakle: 8 i 9 lipca oraz 18 i 20 sierpnia na Scenie Malarnia

Źródło:

Materiał nadesłany