EN
2.02.2023, 14:17 Wersja do druku

Gdańsk. W Teatrze Miniatura rusza cykl warsztatów rodzinnych „Podróże małe i duże"

W gdańskim teatrze rusza cykl warsztatów rodzinnych pn. "#podróżemałeiduże". W trakcie spotkań pedagodzy teatru zabiorą uczestników w podróże wokół najnowszych spektakli, a warsztaty odbędą się nie tylko w teatrze, ale też nad morzem i w lesie.

fot. mat. teatru

"To jest projekt, który towarzyszy nowemu sezonowi teatralnemu pod hasłem "#podróżemałeiduże". Warsztaty będą odbywały się po wybranych spektaklach" - powiedziała PAP kierowniczka literacka Teatru Miniatura w Gdańsku Agnieszka Kochanowska.

Podkreśliła, że pedagodzy teatru z Pracowni Teatralnych Inspiracji Miniatury (Monika Tomczyk i Adam Gibki) przygotowali dla rodzin z dziećmi (powyżej 6 roku życia) możliwość pogłębionych podróży związanych z wybranymi spektaklami teatru, aby razem z nimi wykonać Mapę Teatralnych Inspiracji.

"Warsztaty mają na celu pokazanie tematyki naszych spektakli, jak ją można pogłębiać, jak można się z nią bawić czy kreatywnie wykorzystywać" - wyjaśniła Kochanowska.

Dodała, że każdy spektakl może być impulsem do rozwoju ogólnego czy emocjonalnego, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Siedem warsztatów zostanie przeprowadzonych między lutym a czerwcem po spektaklach: "Przypływ", "Zmień się!", "Kosmici", "Atlas wysp odległych", "Tonja z Glimmerdalen" i "Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi".

Kochanowska wyjaśniła, że warsztaty będą się odbywały w budynku teatru a także na poza nim. "Po spektaklu +Przypływ+ uczestnicy wybiorą się nad morze, z kolei po przedstawieniu "Tonja z Glimmerdalen" warsztaty zostaną przeprowadzone w lesie.

"Nasza pedagożka teatru używa różnych metod teatralnych, wykorzystuje działania plastyczne i teatralne" - dodała Kochanowska. Podkreśliła, że uczestnicy będą mogli wziąć udział np. w przygotowanej wcześniej scence.

Pierwsze warsztaty odbędą się w najbliższą sobotę, po spektaklach "Kosmici" oraz "Zmień się". Kochanowska zapowiedziała, że uczestnicy po spektaklu "Zmień się" znajdą się na wielkiej łące i poszukają odpowiedzi na pytanie, czego może nas nauczyć przyroda.

Kolejne warsztaty odbędą się 18 lutego po przedstawieniu "Najbrzydsze zwierzę świata". W kwietniu warsztaty odbędą się po spektaklu "Przypływ".

Ostatni warsztat rodzinny odbędzie się 4 czerwca nt. przygotowywanej na Dzień Dziecka premiery Miniatury "Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi", a kierunkiem wyprawy będzie sen. "Uczestnicy wejdą w Krainę Snu i będą odkrywali, jakimi prawami się rządzi" - powiedziała kierowniczka literacka teatru.

Warsztaty są bezpłatne, zapisy każdorazowo będą uruchomione na dwa tygodnie przed spotkaniem poprzez formularz zapisu udostępniony na stronie www.teatrminiatura.pl.

Kochanowska dodała, że warsztaty będą nawiązywały do spektakli, więc osoby biorące w nich udział powinny wcześniej zobaczyć spektakl.

Źródło:

PAP