EN

3.09.2021, 20:34 Wersja do druku

Gdańsk. Tydzień Chorwacki w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim – od 9 września

Spektakle, spotkania z twórcami, koncert, pokaz filmów, czytanie performatywne, to główne wydarzenia Tygodnia Chorwackiego, który rozpocznie się 9 września w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

mat. teatru

Program Tygodnia Chorwackiego przedstawiono w piątek na konferencji prasowej w siedzibie GTS.

Jak przypomniano w czasie briefingu, Tydzień Chorwacki będzie piętnastym wydarzeniem z cyklu Teatry Europy i Świata, który od 2014 roku przybliża nie tylko współczesny teatr, taniec, film i sztuki wizualne zapraszanego kraju, ale również daje możliwość zasmakowania w tradycyjnych potrawach oraz poznania walorów turystycznych wybranych regionów.

"Nasz teatr powstał dzięki funduszom europejskim. Pierwotna idea tego cyklu zakładała, aby podziękować wszystkim krajom unijnymi za pieniądze, dzięki którym teatr został wybudowany. Chcieliśmy się odwdzięczyć, przybliżając Polakom cząstkę kultury każdego z państw. Później ten cykl zaczął się rozwijać i obejmować inne kraje. Dzisiaj widzimy, że konieczne jest oswajanie kultur świata. Jesteśmy w kryzysie lęków przed innymi, kryzysie obaw przed tym, co nieznane. Jestem dumna, że mogę ten cykl kontynuować, a także dzieło profesora Jerzego Limona" - powiedziała dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Agata Grenda.

Do tej pory w GTS w ramach tego przedsięwzięcia odbyły się m.in. "tygodnie": brytyjski, flamandzki, gruziński, rumuński, niemiecki, ukraiński, litewski, izraelski, węgierski, chiński i białoruski.

Festiwal chorwackiej kultury organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski, Fundację Theatrum Gedanense i Ministerstwo Kultury Chorwacji w partnerstwie z Ambasadą Chorwacji w Polsce. Pierwotnie impreza miała się odbyć w maju ubiegłego roku, ale z powodu pandemii była kilkakrotnie przekładana. Ostatecznie odbędzie się między 9 a 15 września.

Tydzień Chorwacki otworzy koncert Tamara Obrovac Quartet zaplanowany na czwartek na godz. 19. Muzyka, pochodzącej z miasta Pula kompozytorki i flecistki, to inspirowany etnicznie współczesny jazz śródziemnomorski, który pozostaje pod wpływem wielu muzycznych tradycji.

W programie znalazło się też pięć przedstawień teatralnych. Pierwsze z nich to "Trzy Zimy" w wykonaniu zespołu Chorwackiego Teatru Narodowego z Zagrzebia. Spektakl wyreżyserowany przez Ivicę Buljan to epicka tragedia, rozgrywająca się w trzech okresach i przedstawiająca cztery pokolenia chorwackiej rodziny. Od zwycięstwa zwolenników komunistycznej partii Tito, przez rozpad Jugosławii w 1990, do podpisania traktatu o wstąpieniu do Unii Europejskiej w 2011. Autorką "Trzech Zim" jest chorwacka dramatopisarka Tena Štivičić.

Kolejną propozycją jest spektakl Teatru Młodych w Zagrzebiu pt. "Czarna Matka Ziemia" (reż. Dora Ruždjak Podolski). Pokazuje on historię odnoszącego sukcesy młodego pisarza Matiji Dolenčeca, który stara się przezwyciężyć swój twórczy i emocjonalny kryzys, odkrywając własną historię, stłumioną w zapomnieniu i zastąpioną dziesiątkami przez siebie wymyślonych. Oparte na powieści Kristiana Novaka przedstawienie osadzone jest na przełomie lat 90-tych i opowiada o codziennych kłamstwach, poczuciu winy, okrucieństwu, odosobnieniu i miłości.

W ramach Tygodnia Chorwackiego będzie można zobaczyć także spektakl "Impossible Dances" w wykonaniu kolektywu performatywnego z Zagrzebia – BADco.

Zagreb Dance Company wystawi natomiast "Staging a Play: Tartuffe". To sztuka bazująca na klasycznej komedii Moliere’a "Świętoszek". Jest drugą, po "Szklanej Menażerii" Tennessee Williamsa, inscenizacją Matiji Ferlina z realizowanego przezeń cyklu "Staging a Play". Cykl jest próbą zmierzenia się z wielkimi dziełami literackimi za pomocą eksperymentu, polegającego na przełożeniu interpretacji tekstu na język choreografii.

Nie zabraknie też propozycji dla dzieci. Będzie nią Kukiełkowa "Bajka o obłoczku" (reż. Ivica Šimić). To pierwszy chorwacki spektakl dla widzów poniżej drugiego roku życia. Przedstawienie rozpocznie się 12 września o godz. 11 w Miejskim Teatrze Miniatura.

W planach jest również pokaz chorwackich filmów w Instytucie Kultury Miejskiej. W piątek 10 września będzie można obejrzeć "Małą wycieczkę" Igora Bezinovića, natomiast we wtorek 14 września wyświetlony zostanie film "Konstytucja" w reżyserii Rajko Grlića.

W Teatrze w Oknie zorganizowane zostanie czytanie performatywne sztuki Niny Mitrović "Spotkanie" w przekładzie Janusza Szablewskiego i reżyserii Macieja Konopińskiego.

Będzie także okazja do posłuchania o walorach turystycznych Chorwacji. O "Pięknie Chorwacji w filmowym kadrze" opowie dyrektor przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce dr Agnieszka Puszczewicz.

W programie Tygodnia Chorwackiego są też spotkania poświęcone literaturze. Jedno z nich nawiązuje do publikacji "Pokolenie przerwanej młodości. Antologia współczesnego dramatu chorwackiego", przygotowywanej przez Uniwersytet Warszawski i wydawnictwo DISPUT. Antologia prezentuje sześć dramatów napisanych na przełomie XX i XXI wieku przez sześciu wybitnych dramaturgów – Mate Matišić ("Anioły Babilonu"), Ninę Mitrović ("Spotkanie"), Ivana Sajko ("Europa"), Tena Štivičić ("Trzy zimy"), Ivana Vidić ("Ktoś inny") i Tomislava Zajca ("To, czego brakuje"). Pozycja zawiera też informacje bibliograficzne o twórcach oraz esej o dramaturgii z różnych punktów widzenia – teorii literatury, studiów teatralnych i reżyserów.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.teatrszekspirowski.pl.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Wydorska

Wątki tematyczne