EN

2.04.2022, 10:33 Wersja do druku

Gdańsk. Szansa dla młodych aktorów. Weź udział w Trójmiejskim Festiwalu Teatralnym „GraMy”

Inne aktualności

Twoje dziecko interesuje się teatrem, a może należy do amatorskiej grupy teatralnej? Z myślą o najmłodszych rusza Trójmiejski Festiwal Teatralny GraMy, którego organizatorem jest Pałac Młodzieży w Gdańsku. Zgłoszenia do festiwalu można nadsyłać do 5 maja, natomiast uroczysta gala, podczas której laureaci konkursu zaprezentują swoje przedstawienia oraz zostaną wręczone nagrody odbędzie się 24 maja.

Pałac Młodzieży im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku to miejsce, w którym od lat młodzi adepci sztuki teatralnej mogą szlifować swoje umiejętności i rozwijać swój talent aktorski. Nie mogło zatem zabraknąć wydarzenia, które pozwoliłoby amatorskim grupom teatralnym, skupiającym najmłodsze dzieci, pokazać się szerszej publiczności.

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie Pałacu Młodzieży.

Dla kogo festiwal?

W myśl słów słynnego aktora Clinta Eastwooda, że "dzieci są w sposób naturalny aktorami, jeżeli nie mają zabawki podnoszą patyk i robią z niego zabawkę; śnią na jawie cały czas" - powstała idea festiwalu. Festiwal Teatralny "GraMY" skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, czyli w wieku od 3 do 9 roku życia.

- Istotą edukacji teatralnej jest przygotowanie twórcy i odbiorcy sztuki teatru już na wczesnym etapie rozwoju człowieka. Ze względu na brak oferty artystycznej w tym obszarze postanowiliśmy stworzyć festiwal, w ramach którego dzieci będą mogły obcować ze sztuką teatru przez gry i zabawy dramatyczne. Forma festiwalowa a nie konkursowa tego przedsięwzięcia pozwala na wprowadzenie dziecka w świat teatru bez stwarzania konkurencji i rywalizacji. Samo dążenie do zrealizowania dzieła teatralnego obudzi w uczestnikach chęć poznawania i doświadczania szeroko pojętej sztuki - zapewnia Magdalena Kłosińska, nauczyciel w pracowni teatralnej, pomysłodawczyni Festiwalu.

Dowolna technika i temat

Udział w festiwalu mogą wziąć amatorskie grupy teatralne, skupiające dzieci, działające w placówkach kulturalnych i oświatowo-wychowawczych na terenie całego Trójmiasta. Uczestnicy zostaną podzieleni na trzy kategorie wiekowe: przedszkola, klasy 0-II, oraz klasy III. Uczestnicy mają za zadanie przygotowanie spektaklu w dowolnej technice teatralnej, trwający dla kategorii "przedszkola" maksymalnie do 20 minut, a dla pozostałych kategorii maksymalnie do 30 minut.

Jak mówi regulamin festiwalu, organizatorzy nie narzucają tematu przewodniego prezentowanego przedstawienia. Spektakle, których treść uważana jest powszechnie za wulgarną, niemoralną, propagującą rasizm lub/i budzącą obrazę społeczną, jak i osobową, nie będą dopuszczone do prezentacji.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Szansa dla młodych aktorów. Weź udział w Trójmiejskim Festiwalu Teatralnym "GraMy"

Źródło:

trojmiasto.pl
Link do źródła