EN
8.04.2022, 15:01 Wersja do druku

Gdańsk. Promocja na serię „Przybyszewska" wydawnictwa słowo/obraz terytoria

Prezentujemy zbiór absolutnych perełek, nigdy wcześniej niepublikowanych opowiadań Stanisławy Przybyszewskiej. Z tej okazji na nowy tytuł proponujemy 20% rabatu, zaś pozostałe zbiory opowiadań i powieści autorki opatrzyliśmy rabatem 30%. Promocja trwa od 12:00 8 kwietnia do 24:00 10 kwietnia 2022 roku. Tu można kupić książki.

fot. mat. prasowe

Wybraniec losu
Stanisława Przybyszewska
Nasza nowość w dystrybucji to zbiór  nigdy wcześniej niepublikowanych opowiadań Stanisławy Przybyszewskiej. Ich bohaterkami są żyjące w międzywojniu kobiety, które szukają swojego miejsca w świecie. Opisując relacje między kobietami a mężczyznami, Przybyszewska dokumentuje początek zmian obyczajowych zachodzących po I wojnie światowej. Jej postępowość i pisarska bezpośredniość tworzą dzieło wyjątkowe na gruncie literatury polskiej, zwłaszcza tej pisanej przez kobiety.

Twórczość Gerarda Gasztowta
Stanisława Przybyszewska
„Twórczość Gerarda Gasztowta” opowiada o losach stojącego u progu kariery malarza. Pewnego dnia Gasztowt ratuje niedoszłą samobójczynię. Nieprzeciętna inteligencja nieznajomej fascynuje artystę, który użycza jej na noc swojego mieszkania. Rankiem Tamara znika. Poszukujący jej Gerard błąka się w plątaninie miejskich ulic i zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością. Groteska łączy się tu z horrorem, a proza psychologiczna z ekspresjonistyczną. Nie wiadomo, które wydarzenia rozgrywają się naprawdę, a które są jedynie projekcją umysłu bohatera, czy Gasztowt jest chory psychicznie, czy opętany. Przybyszewska podejmuje dialog z całą tradycją młodopolską, wykorzystując w powieści motyw okrucieństwa artysty, opisy sadystycznej seksualności oraz obrazowanie za pomocą halucynacji i alkoholowych wizji.

Cyrograf na własnej skórze
Stanisława Przybyszewska
Niniejsza książka zawiera siedem nigdy i nigdzie przedtem niepublikowanych opowiadań Przybyszewskiej. Skrzące się erudycją i niezwykle wnikliwe psychologicznie, poświęcone są zarówno historii, jak i czasom współczesnym pisarce. Wielokrotnie powraca w nich motyw uzdolnionej intelektualnie, ambitnej kobiety, usiłującej znaleźć dla siebie miejsce w międzywojennej rzeczywistości. Osiemdziesiąt lat po swojej śmierci Stanisława Przybyszewska wychodzi z cienia sławnego ojca, przemawiając własnym głosem literackim i dowodząc, jak niesłusznie skazano ją na zapomnienie.

Asymptoty
Stanisława Przybyszewska
Tematyka powieści, nigdy dotąd niepublikowanej, jest współczesna, akcja rozgrywa się w kosmopolitycznym środowisku naukowych elit dwudziestolecia międzywojennego. Jej główny motyw to studium rozpadu małżeństwa Edy i Charlesa, bakteriolożki o międzynarodowej sławie i wypalonego zawodowo publicysty.Powieść stanowi popis erudycji Przybyszewskiej, zawiera liczne dyskusje o literaturze epoki i aktualnych wydarzeniach politycznych. W warstwie psychologicznej autorka podnosi kwestię depresji i dalekosiężnego wpływu stresu pourazowego na człowieka, relacji dorosłej córki z ojcem, problemów pojawiających się w związkach słabych emocjonalnie mężczyzn z silnymi kobietami-intelektualistkami oraz wpływu problemów dorosłych na daleką od niewinności psychikę dzieci.


Źródło:

Materiał nadesłany