EN
18.03.2022, 14:46 Wersja do druku

Gdańsk. Pomorskie Sztormy. Nominacja dla „Krypty Gustawa" prof. Zbigniewa Majchrowskiego

Plebiscyt „Pomorskie Sztormy", który redakcja trójmiejskiej „Gazety Wyborczej" organizuje przy współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego, wchodzi w decydującą fazę - potrwa do poniedziałku (21 marca), do końca dnia. Wśród nominacji do Sztormu Kulturalnego znalazła się książka prof. Zbigniewa Majchrowskiego "Krypta Gustawa", wydana przez Instytut Teatralny.

Prof. Zbigniew Majchrowski

„Mniej interesować mnie będzie teatr jako medium literatury dramatycznej, bardziej – teatr jako medium emocji zbiorowych" – deklaruje w wydanej pod koniec roku książce „Krypta Gustawa" Zbigniew Majchrowski, związany z Uniwersytetem Gdańskim literaturoznawca i teatrolog, uczeń wybitnej znawczyni romantyzmu Marii Janion. Poświęcona teatralnym odczytaniom „Dziadów" Mickiewicza po 1989 r. monografia jest kontynuacją klasycznej już „Celi Konrada" z 1998 r., nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike" i wyróżnionej Nagrodą Teatralną im. Leona Schillera. Nowa, odwołująca się do różnych mediów i kontekstów pozycja okazała się nad wyraz aktualna, wpisując się w dyskusję, jaką wywołały „Dziady" Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reżyserii Mai Kleczewskiej. Jak pisze autor, narodowy arcydramat w teatralnej lekturze jest jak czarna skrzynka: stanowi zapis polskiego lotu ku wolności i napotykanych turbulencji.

Pozostałe nominacje, wraz z formularzem do głosowania w kategorii Sztorm Kulturalny, można znaleźć tutaj:

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,28190197,pomorskie-sztormy-2021-nominacje-do-sztormu-kulturalnego.html

Źródło:

Materiał nadesłany