EN
3.03.2022, 12:43 Wersja do druku

Gdańsk. Pierwsza rocznica śmierci prof. Jerzego Limona

Rok temu, 3 marca 2021 roku, odszedł Profesor Jerzy Limon, Nasz Mentor i Przyjaciel, Wizjoner, Twórca i Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W GTS, w każdym z Nas, pozostawił jednak swoje "odbicie", które trwać będzie w nieskończoność. Po roku wciąż pozostajemy wierni jego dziełu i wciąż pracujemy wytrwale, by je kontynuować - informuje GTS.

fot. mat. teatru

„Miałem sen, w którym wchodziłem między dwa piękne lustra. Właściwie to ramy były piękne, seledynowe, rzeźbione w delikatną wić roślinną, jakby wyjętą z obrazów prerafaelitów, oplatającą konary drzew. Wchodziłem pomiędzy owe lustra, a były ustawione naprzeciw siebie i ramy tworzyły splątany las, żeby zobaczyć, czy rzeczywiście moje odbicie będzie się odbijało nieskończenie wiele razy. Zobaczyć nieskończoność, zanurzyć się w niej choć trochę, odczuć jej muśnięcie – to jest coś! Ale w ogóle odbicia nie było. Byłem niematerialny, jak w przestrzeni tej książki; zaistnieć mogę tylko jako proces percepcyjny, biochemiczna reakcja mózgu czytelnika i w przestrzeniach jego czy jej pamięci, miękkim dysku szarych komórek, trajektorii jonów potasu i sodu. Co najwyżej mogę być strumieniem fotonów w światłowodach. Dobre i to. A w tamtym śnie na moich oczach lustra zarastała pajęczyna. A ja poczułem strach przed pająkiem.” (Jerzy Limon, „Skrawki: Sen” [w:] „Młot na poetów albo Kronika ściętych głów”)

Msza Święta pamięci Profesora Jerzego Limona zostanie odprawiona 6 marca o godzinie 12.00 w Kościele św. Jana w Gdańsku.

Źródło:

Materiał nadesłany