EN
28.03.2022, 12:01 Wersja do druku

Gdańsk. PC Drama w Klubie Żak: „Łyknąć” Stef Smith

Klub Żak zaprasza na marcową odsłonę projektu PC Drama - czytanie współczesnej sztuki brytyjskiej -  „Łyknąć” Stef Smith w reżyserii Darii Kopiec.

fot. Agnieszka Cytacka / mat. teatru

Współczesna sztuka brytyjska, nagrodzona w 2015 roku Scotsman Fringe First Award na Festiwalu w Edynburgu oraz Scottish Arts Club Theatre Award. W sztuce przypadkowo przecinają się drogi trójki bohaterów, którzy w pewnym momencie „wypadli” z utartych kolein życia. Nie są to jednak postaci z marginesu – przez lata prowadzili normalne życie, jednak w pewnym momencie coś w nich pękło i nie są już w stanie funkcjonować tak, jak dawniej. Anna od wielu miesięcy nie wychodzi ze swojego mieszkania, coraz głębiej pogrążając się w świecie obsesji i fantazji. Rebecca nie może poradzić sobie z porzuceniem przez narzeczonego; okalecza się, a bliznę na twarzy nosi niczym wyzwanie rzucone światu. Sam postanawia, że całkowicie zostawi za sobą dotychczasowe życie, w którym dotąd był kobietą Samanthą.

Tekst Stef Smith – jednej z najważniejszych brytyjskich autorek młodszego pokolenia, porównywanej często do Caryl Churchill – to poruszające studium samotności, cierpienia, obsesji i pragnień, dla których nie ma miejsca we współczesnym, uporządkowanym świecie. Autorka portretuje swoich bohaterów z wrażliwością i empatią, choć jednocześnie z brutalną szczerością (nawiązanie w polskim tytule sztuki do „Łaknąć” Sary Kane jest nieprzypadkowe).
„Łyknąć” w Żaku wyreżyseruje Daria Kopiec, która w swojej pracy zawodowej łączy pasję do filmu i teatru. Jest autorka głośnego spektaklu „Zakonnice odchodzą po cichu” na podstawie książki-reportażu Marty Abramowicz, za który zdobyła prestiżowy Laur Konrada oraz Główną Nagrodę Festiwalu „m-teatr". Na  swoim koncie ma także m. in. spektakl „Żeby umarło przede mną”, animacje „Własne śmieci" (Srebrny Lajkonika 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego), „Kosmos", „Rzeki" oraz teatr telewizji „Sprawa Rity G." (Grand Prix Festiwalu Teatroteka Fest 2018). W listopadzie 2020 roku przygotowała na PC Dramie czytanie online „Zła dziewczynka”.

***

PC Drama / 28.03.2022 / g. 19.00 / Klub Żak

ŁYKNĄĆ

autorka: Stef Smith | przekład: Marta Orczykowska | reżyseria: Daria Kopiec | obsada: Karolina Kuklińska, Renia Gosławska., Joanna Sokołowska | prowadzenie spotkania: Weronika Łucyk

Bilety:

25 zł - bez zniżek
20 zł – zniżka na Kartę Do Kultury
15 zł – ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów
Kasa biletowa  
Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem.
Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), [email protected]
Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, [email protected]

Źródło:

Materiał nadesłany